"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Helsingis teisaldati Nõukogude Liidult kingituseks saadud monument „Maailma rahu“ – kuju viiakse hoidlasse (0)
08. august 2022
Foto: Kaader Videost

Raske kuju teisaldamine oli juba eelnevalt stressirohke, kuid lõpuks sai monument probleemideta minema veetud. Hakaniemenrantasse kogunes hommikul kell seitse ka mitu uudishimulikku pealtvaatajat, vahendab Soome meediakanal Yle.

Kuju kinnitati koormarihmadega ja tõsteti praamile täna, esmaspäeval veidi enne kella seitset hommikul. Suuruse tõttu tahetakse kuju Helsingist merd mööda praamiga ära toimetada. Kaugus kuju algsest asukohast praamini oli kümmekond meetrit. Monumendi praamile laadimine võttis aega veidi üle viie minuti, kuid seda oli ette valmistatud juba üle nädala.

Operatsioon kogus varahommikul kuju ümber ka uudishimulikke pealtvaatajaid. Sinna saabunud Tuomo on Hakaniemis elanud üle neljakümne aasta. Ta kuulis monumendi teisaldamisest raadiost ja jõudis kohale. „See teisaldamine on päris hea operatsioon,“ ütles ta. „Ilmselt seda enam tagasi ei tooda.“

Kuju asemele rajatakse kõnnitee, mille jaoks oli niigi ruumi tarvis, kuna Hakaniemenrantas ehitatakse samasse ka trammiteed. Kaaluti ka mitut maismaatrassi varianti kuju transportimiseks. Suure monumendi maad mööda teisaldamine oleks aga nõudnud trammiliinide langetamist ja seega liiklust oluliselt mõjutanud.

Kuju kuulub Helsingi kunstimuuseumile ning see toimetatakse muuseumi määratud lattu Ida-Uusimaale. Helsingi linn ja Helsingi kunstimuuseum otsustavad kuju lõpliku saatuse hiljem.

Moskva linn kinkis ausamba Helsingile 1989. aastal. See avati avalikkusele 1990. aastal ja juba toona tekitas ausammas palju arutelu. Monument kallati 1991. aastal tudengite poolt tõrva ja sulgedega üle. End Sulerühmaks kutsunud tudengikolmik tahtis anda mõista, et Nõukogude Liidust pärit kuju ei sobi Helsingisse.

Üks neist tudengitest oli muide Mikael Jungner, kellest sai hiljem meediakanali Yle tegevjuht.

Monumenti üritati ka 2010. aastal gaasiballooniga õhku lasta, kuid see ei õnnestunud. Avalik debatt kuju ümber korjas taas tuurid ülesse pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.