"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Utilitas toob soodsama hinna Pärnu maantee 135 korteriühistu elanik Ülar: elan selle nimel, et saaks sooja eest maksta (0)
09. august 2022

„Energiakriisi olukorras peame leidma kiireid lahendusi, kuidas tagada üheaegselt nii toimepidevus kui ka tarbijatele jõukohane soojuse hind. Kuna enam kui 2/3 Utilitase klientide tarbitavast soojusest toodetakse Tallinnas taastuvatest energiaallikatest ning kasutame maagaasi vaid külmadel aegadel, oli meie soojuse hind eelmisel kütteperioodil ainult maagaasist energiat tootvatest soojustootjatest enam kui kaks korda madalam,“ selgitas AS Utilitas Tallinn juhatuse esimees Robert Kitt.

Adveni Tallinnas asuvate võrgupiirkondade kaugküttekliendid liituvad alates 1. oktoobrist Utilitase võrgupiirkonnaga. Liitumine hõlmab 251 hoonet Adveni võrgupiirkondades Nõmmel, Põhja-Tallinnas, Kesklinnas ja Pirital.

Ühes neist hoonetest omab 38 ruudust 1-toalist korterit Ülar, kes ühel külmal talvekuul sai 490 eurose arve. 

“Täitsa naeruväärne kohe, elan selle nimel, et saaks sooja eest maksta. See ei ole normaalne,” kurtis Pärnu maantee 135 korteriühistu elanik Ülar.

“Elanikud on enamjaolt rahulolematud, kuid seni on enamik neist saanud arvete maksmisega hakkama. Päästab neid nüüd vaid see, et 1. oktoobrist võtab Adveni võrgud üle Utilitas,” sõnas Pärnu maantee 135 korteriühistu esimees Anvar Kima.

Kaugkütte võrgupiirkondade ühendamise eesmärk on tagada jätkusuutlik lahendus olukorras, kus rekordiliselt kõrge maagaasi hind on tekitanud eri võrgupiirkondade kaugküttehindades suure erinevuse. Võrgupiirkondade ühendamine on kooskõlastatud konkurentsiametiga. Praegu haldavad Utilitas ja Adven Tallinnas kokku nelja kaugkütte võrgupiirkonda, mis teenindavad enamikku pealinna kaugkütteklientidest. Utilitase kaugkütte soojuse tootmises on kasutusel peamiselt biomass ja heitsoojus ning tippude katmiseks maagaas. Adveni Tallinnas hallatavad katlamajad põhinevad täna ainult maagaasil.

Utilitas tegeleb praegu eesoleva kütteperioodi kütuste varumisega ning on esitanud keskkonnaametile taotluse kasutada Tallinnas ajutiselt lisaks ka kodumaist põlevkiviõli. Soojuse hind sõltub otseselt kütuste hinnast ning kuigi kogu kütteperioodi soojuse hinda pole veel võimalik välja tuua, siis tõenäoliselt aitab põlevkiviõli kasutuselevõtt tasandada maagaasi veelgi tõusnud hinda. Alates 2022. aasta veebruarist kehtib Utilitase Tallinna võrgupiirkonnas piirhind 97,15 €/MWh + km.

Teenuse osutaja vahetumisega jätkub soojusvarustus katkematult. Adven ja Utilitas on saatnud muudatusest mõjutatud klientidele teavituse ning Utilitas võtab lepingu sõlmimiseks ja kauglugemissüsteemi ümberkorraldamiseks Adveni klientidega ise ühendust. Kaugkütteteenuse osutamise aluseks alates 1. oktoobrist 2022 on Utilitasega allkirjastatud soojuse ostu-müügileping.

Tallinna võrgupiirkonnas varustab Utilitas soojusega 4 200 hoonet. Mahult moodustab Adveni klientide aastane soojuse tarbimine umbes 2% Utilitase Tallinna võrgupiirkonna klientide tarbimisest.

Seega alates 1. oktoobrist enamik pealinna kaugkütte klientidest Tallinnas sõltuvad maagaasist minimaalselt. Aga kes kütavad kodu ainiti elektri või gaasiga – neil tasub sügise eel raha kõrvale panna.

“Ütleme nii, et madalamks võivad energiahinnad minna 2-3 aasta pärast. Täna valmis olla, et hinnad väga kõrgeks. Need tulevikutehingu hinnad, mida täna pakutakse turul on kõrgemad kui eelmisel aastal,” nentis FinEst Targa Linna Tippkeskuse strateegiajuht Einari Kisel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.