"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Kohtuotsa vaateplatvorm jääb oktoobri lõpuni suletuks (0)
09. august 2022
Kohtuotsa vaateplatvorm. Foto: Scanpix

„Mahukad Toompea tugimüüri restaureerimistööd algasid juunis Patkuli vaateplatvormi juurest ning mäletatavasti oli seetõttu Patkuli trepp suve esimeses pooles pikalt suletud. Nüüdseks on töödega enam-vähem poole peale jõutud ning esimene tellingutest vabastatud lõik võimaldab juba tulemust imetleda,“ ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

„Keerukate müüritööde järgmine etapp sulgeb Kohtuotsa vaateplatvormi, seega tuleb ajaloo säilitamise nimel mõnda aega sealt avanevate vaadeteta läbi ajada,“ lisas Haukanõmm.

Toompea tugimüüri restaureerimistööde tõttu on Kohtuotsa vaateplatvorm oktoobrikuu lõpuni suletud.

Restaureerimistöid tehakse Tallinna Linnaplaneerimise Ameti tellimusel tugimüüri 200 meetri pikkusel ja 14 meetri kõrgusel lõigul Patkuli platvormist kuni Kitse haljakuni ja Kohtuotsa vaateplatvormi all. Tööde kogumaksumuseks on ligi 275 000 eurot.

Toompea tugimüür toestab kõrgendiku looduslikku kaljut, et selle varingud ei ohustaks Toompea ehitisi, pargis jalutajaid ega Patkuli trepil kõndivaid inimesi. Tugimüüri rajamist alustati 1860ndatel aastatel. Müüritisse on laotud suured kergenduskaared, mis on 19. sajandi historitsistlikule arhitektuurile omaselt gooti stiili jäljendavate teravkaartega.

1956.–1958. aastal võeti ette Toompea tugimüüri ja treppide suuremad restaureerimistööd. Kujundati ümber Patkuli trepi alaosa ning laiendati vaateplatvormi. Aastatel 1993–1997 võeti ette tugimüüri ning Pilstickeri ja Patkuli trepi suuremad korrastustööd ning seetõttu oli Patkuli trepp pikalt suletud. 2017. aastal alustas linn taas halvenenud seisukorra tõttu ulatuslikku Toompea tugimüüride korrastamist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.