"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video Mustamäe isebuss on senistest kõige menukam (0)
09. august 2022

Mustamäel sõidab poolest juulist isejuhtiv buss. Buss sõidab 1,8 kilomeetrisel ringil kella kümnest kuni neljani õhtul. Teekonna peale jäävad Päevakeskus, Maxima pood ja Tammsaare tee bussipeatus Mustamäe teel. Inimesed tulevad bussi nii huvist kui tegelikult liikumiseks ühest kohast teise.

“Jah, meil on bussipeatus maja ees ja mõtlesime, et proovime ära,” sõnas bussis sõitev Taavi.

“Siin üks vanem proua on täitsa püsiklient. Talle tehti puusaoperatsioon ja tal on väga raske kõndida. Bussiga on tal palju mugavam käia poodides ja siin lähedalasuvates asutustes,” seletas bussi turvaoperaator Marko.

“Mõnele inimesele võib see väga kasuks tulla. Nagu siin ennem öeldi, et vanaproua kasutab seda ja on püsiklient. Meil nagu seda otseselt vaja ei ole, aga mõnikord on ikka väga huvitav,” lisas Ramon.

Tegelikult buss päris üksi sõita ei tohi, turvaoperaator peab peal olema, et buss rasketest kohtadest läbi juhtida, näiteks kui mõni auto on peatunud servapidi bussi teekonna peal.

“Me oleme juba päris pikalt seda bussi arendanud, ta saab juba päris hästi ise hakkama. Mingisugustes väikestes situatsioonides peab ise kaasa aitama, aga muidu ikka enamjaolt buss sõidab täiesti ise,” selgitas Marko.

Buss on Tallinnas juba varemgi katsetamist leidnud. Küll Kadriorus, küll Ülemiste linnakus. Mustamäel on buss osutunud äärmiselt menukaks.

“Alates 15. juulist tänase päevani on juba ligi tuhat inimest antud Mustamäe trassil meiega sõitnud,” sõnas Auve Tech opereerimisjuht Deivis Sepp, “Kui palju nendest on huvi pärast sõitjaid ja kui palju on tõelisi kasutajaid? Tõeliste kasutajate ja huvisõitjate osakaal on tegelikult pooleks. Ehk me näeme suurt huvi lihtsalt tehnoloogia vastu, mida kasutatakse ja me näeme ka reaalset kasutust ehk siis inimesed lähevad apteeki, poodi ja nad saavad meie teenust väga edukalt kasutada.”

Tallinna Transpordiamet ja Auve Tech tegid Mustamäel pilootprojekti. Kas sellest kasvab ka linnaosale päris viimase miili transport?

“Võibolla tulevikus ongi eesmärgiks, et meil kvartali sees käivadki sellised iseliikuvad bussid ilma juhita. See aitakski inimest punktist A punkti B viia. Me räägime eelkõige vanemaealisest elanikkonnast ja Mustamäel on neid väga palju,” ütles Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats.

Meil õnnestus küll isebussiga sõita, aga enamasti on istekohad täis. See näitab, et huvi uuenduse vastu on tõesti suur.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.