"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video ja fotod Tallinna raekoda on külastajatele avatud kuni augusti lõpuni (0)
09. august 2022

Tallinna raekoja uhkete gooti võlvide all on säilinud haruldased  kunstiteosed alates keskaegsetest raehärrade pinkidest kuni baroksete maalideni välja.  Kõike seda saab imetleda augusti lõpuni, mil raekoda on oma täies hiilguses kõigile avatud.

“Raekoda ju tegelikult näitab seda, kuidas raad omal ajal mõistis tarka valitsemist ja õiglast kohtumõistmist. See põhineb suures osas religioossel maailmatunnetusel. Seetõttu ei ole  kerge mõista neid kunstiteoseid,” rääkis Tallinna raekoja juhataja Ivi Jürgenson.

Vaata galeriid (35)

Kui külastajal tekkib mõni küsimus kunstiteoste ja  ajaloo kohta, siis saab vastuseid noorgiididelt, kes keskaegses rõivastuses raekojas ringi liiguvad. Reeglina äratavad inimestes kõige enam huvi  maksukannud.

“Kuigi tegelikult on nendega selline lugu, et neid ei kasutatud kordagi raha kogumiseks, vaid nendest hoopiski joodi veini,” sõnas noorgiid Aleksander.

Rahvast on selle suve jooksul noorgiidi sõnul Tallinna raekojast  päris palju läbi käinud.  “Päris palju erinevatest maadest, näiteks Austraaliast ja Tšiilist isegi,” täpsustas Aleksander.

Raekoda külastades, avaneb võimalus põigata ka pööningule, mis  ongi avatud üksnes suvel. Keskaegsed pööningud olid harilikult  panipaigad, laoruumid ja kohad, kuhu viidi äraviskamisele  kuuluv kraam. Nii leitigi pööningu restaureerimise käigus sealt kõikvõimalikke põnevaid  asju, mis praegu seal eksponeeritud on.

“Igal linnakodanikul pidid olema kodus tuletõrjevahendid. Üheks selliseks olid nahklähkrid, millega tassiti vett. Selliseid nahklähkreid leiti siit raekoja pööningult selle restaureerimise käigus ligi kakskümmend aastat tagasi päris ohtralt,” täpsustas Jürgenson.

Torni minnes tasub aga meeles pidada, et omal ajal ei olnud see ehitatud mitte linnavaate imetlemiseks, vaid raevahtkonnale valve pidamiseks.  Torn asub 64 meetri kõrgusel ja sinna jõudmiseks tuleb läbida 115 astet. Mida kõrgemale, seda järsemaks ja kõrgemaks astmed muutuvad. 

“Raevaht võis päris mitu korda üles alla käia seda tornimööda. Aga see torn on kitsas ja järsk, selleks tuleb natukene valmistuda ja küsida enda käest, kas ma olen selleks pingutuseks valmis,” tõdes  Jürgenson.

Kes soovib teekonna raekoja torni ka ise ette võtta, sel õnnestub seda teha juubelipidustuste raames veel kuni augustikuu lõpuni. Euroopa vanimate hulka kuuluv Tallinna raekoda ilmus kirjalikesse allikatesse esimest korda 700 aastat tagasi. Aastapäevale on pühendatud postmark, mille kujundajaks on Indrek Ilves. Postmark ja esimese päeva ümbrik on müügil esitlusel raekojas, Omniva e-poes ja postkontorites üle Eesti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.