"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Teadlased hoiatavad: vihmavesi ei ole enam joodav (1)
12. august 2022
Foto: Pixabay

Stockholmi ülikool ja Zürichi tehnoloogiainstituut avaldasid uurimuse, mille kohaselt ei ole maakera vihmavesi enam joogikõlbulik, vahendab Iltalehti.

Laialdaselt kasutatavaid PFAS-aineid võib leida igapäevastes toodetes, nagu pakendid, pannid või isegi suusamääre ja mittesüttiv sisustuskangas. Enamus selliseid ühendeid jõuab aga inimese organismi toiduga.

Uuringud näitavad, et PFAS-i ained on levinud nii laialt, et vihmavesi pole enam kusagil Maa peal joomiseks ohutu.

Nüüd ütlevad teadlased, et perfluoroalküülkemikaalid ehk PFAS-ained on looduses nii laialt levinud, et isegi vihmavesi pole enam puhas. Vihmavees sisalduvad ühendite kogused kujutavad terviseriski neile, kes seda joogiveeks koguvad.

BBC teatas aasta alguses, et PFAS-i ainete hulk Inglismaa kraanivees on mitmel pool ületanud Euroopa ohutuspiiranguid. Inglismaal ja Walesis on piirväärtused Euroopaga võrreldes veidi kõrgemad.

Terviseriske pole suudetud täielikult tõestada, kuid paljud teadlased usuvad, et need suurendavad vähiriski, põhjustavad viljatust ja lastel arenguhäireid. On teada, et ühendid ei lahku organismist kergesti, loodusest rääkimata ning need kogunevad toiduahela tippu.

Inimestel akumuleeruvad ühendid verevalkudesse, neerudesse ja maksa ning neist ei ole lihtne vabaneda.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tõdemus
12. aug. 2022 11:09
Ei maksa unustada, et ka põhjavesi on vihmavesi ehkki pinnasekihte läbides algsest mõnevõrra enam filtreeritud ja erinevate mineraalidega rikastatud. See vesi aga mida näiteks enamus tallinlasi joob on isegi hullem kui vihmavesi mis mööda maapinda ja veevärgitorusid voolanuna on jõudnud endasse koguda veel lisaks algsetele õhust saadutele ka hulgaliselt muidki bioloogilisi või keemilisi saasteaineid, millest vabaneda aitaks ehk üksnes toiduks tarbitava vee eelnev kodune destilleerimine milleks sobivad seadmed on muideks ka täiesti müügil, iseasi kui ökonoomne nende kasutamine meie tänaseks juba üsna kõrgele tõusnud energiahgindade juures on! Eriti kui veel arvestada, et lõviosa meie organismi kahjustavast saastest jõuab sinna siiski hoopis mujalt kui meie poolt kasutatavast veest!