"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Keskerakonna avaldus Tervishoiu rahastamine vajab süsteemset muutust (0)
14. august 2022
Dmitri Povilaitis

Tervishoiu rahastamise praeguse olukorra jätkudes peavad inimesed üha suurema osa maksma omast taskust, mis süvendab veelgi ebavõrdsust ning seetõttu on Eesti Keskerakond seisukohal, et jätkusuutlikkuse parandamiseks tuleb läbi viia olulised muutused, seisab erakonna kongressil vastu võetud avalduses.

“Eesti panustab tervisevaldkonda oluliselt vähem raha kui enamik Euroopa Liidu liikmesriike. Meil on küll efektiivne tervishoiusüsteem, kus häid ravitulemusi saavutatakse madalate kuludega, kuid tervishoiuteenuste kättesaadavus on ebapiisav ja ebavõrdne. Liiga pikad ootejärjekorrad, kõrge omaosalus, hambaravi kättesaamatus, tervishoiutöötajate nappus ning amortiseerunud haiglahooned on olnud murekohaks juba aastakümneid,” ütleb avaldust ette kandnud Keskerakonna aseesimees Tanel Kiik.

Endine tervise- ja tööminister toob välja, et Eesti tervisesüsteemi rahastusmudeli jätkusuutmatusele on tähelepanu juhtinud nii mõttekoda Praxis, Arenguseire Keskus kui rahvusvahelised tervisevaldkonna organisatsioonid. “COVID-19 pandeemia tõestas valusalt, et üle viimase piiri optimeeritud tervishoiusüsteem ei võimalda kriisiajal kõigile vajalikke tervishoiuteenuseid tagada. Meie pühendunud tervishoiutöötajad teevad arvukalt ületunde ning annavad endast parima, kuid aastakümnete jooksul on jäänud tegemata vajalikud investeeringud nii piisava järelkasvu tagamisse kui haiglahoonetesse,” märgib Tanel Kiik.

“Eestis on inimeste omaosaluskoormus tervishoiuteenuste eest tasumisel liiga kõrge, moodustades ligi 25% tervishoiu kogukuludest. Rahvusvaheliselt peetakse rahuldavaks 15% taset, et omaosalus ei põhjustaks inimeste vaesumist ega piiraks vajamineva abi saamist,” lisab ta. “Samuti on siiani lahendamata kriitiline murekoht, et meie seas on ligi sada tuhat ravikindlustusega püsivalt katmata inimest. Peame koos tervishoiu rahastamise reformiga jõudma kõigile ravikindlustuse laiendamise ehk universaalse ravikindlustuseni, mis on Euroopa Liidus üldlevinud.”

Keskerakond pakub tervishoiu jätkusuutlikuks rahastamiseks välja kaks lahendust: suunata Haigekassale püsivalt tegevustoetust muude maksutulude arvelt või suurendada ravikindlustusmaksu kogumist, laiendades maksubaasi. “Kutsume kõiki parlamendierakondi kaasa mõtlema ja esitama ka omapoolseid ettepanekuid tervishoiu rahastamise tõstmiseks. Praeguse rahastusmudeliga jätkamine tähendaks ravijärjekordade pikenemist, tervishoiutöötajate puuduse süvenemist ning inimeste omaosaluse kasvu. Tervishoid peab aga olema solidaarselt kättesaadav teenus, mitte jõukate privileeg,” toonitab Tanel Kiik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.