"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
fotod ja video Balti Jaama Turul avatud näitus "Ukraina sõber" meenutab: ära väsi aitamast! (1)
15. august 2022

“Sõda Ukraina vastu on kestnud praeguseks üle viie kuu. See on pikk aeg inimestele, kes on otsustanud põgenikke aidata. Aga oluliselt pikem on see inimestele, kes on sõjas või sõjakoldest põgenenud. Iga abistaja lugu, mida siin näitusel näeme, meenutab, et me ei saa väsida aitamast enne, kui Ukraina on sõja võitnud,” ütles Sotsiaalkindlustusameti peadirektor Maret Maripuu näituse avamisel.

Vaata galeriid (26)

Täna, 15. augustil avati Balti Jaama Turul näitus “Ukraina sõber”. Kümne abistaja fotod ja isiklikud lood on valitud Eesti Rahva Muuseumi rahvalugude lehele laekunud lugude seast.

Juunis kuulutasid Sotsiaalkindlustusamet, Sotsiaalministeerium ja Eesti Rahva Muuseum välja kampaania “Ukraina sõber”. Kampaania kestab 20. augustini, aga veebilehele www.rahvalood.ee on igal soovijal võimalik lisada isiklik lugu Ukraina sõprade abistamisest ka hlijem. Lugude kogumise peamine eesmärk on inspireerida teisi aitama.

“Kriis ei mõjuta vaid sõjas olevaid riike – Ukrainas toimuval on mõju meie kõigi eludele,“ sõnas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Seda enam olen uhke kõigi nende eestimaalaste üle, kes on Ukraina sõjapõgenikke abistanud, sest üheskoos aitame Ukraina võidule! Aitäh kõigile, kes on olnud toeks! Ja eraldi tänu neile, kes on olnud valmis oma lugu jagama. See võib tunduda väike asi, aga inspireerib paljusid.”

Rahvalugude veebilehel on praeguseks isiklikke lugusid jaganud nii eestlased, ukrainlased kui venelased. Lugusid on tulnud igas vanuses inimestelt, aga ka näiteks koolidelt ja kirjastuselt. On inimesi, kes on organiseerunud ja asunud Ukraina põgenikke aitama juba suuremate jõududega.

Eesti Rahva Muuseum on rahva lugude koguja ja talletaja juba aastast 1909, kui muuseum asutati. “Läbi aja on muuseumil olnud kirjasaatajate võrgustik, aga pidevalt on tehtud ka üleskutseid saata ERMile lugusid, mis puudutavad argielu erinevaid tahkusid. Ukraina aitamise lugusid on just praegu oluline talletada, et see raske ajajärk ajaloos oleks dokumenteeritud ja ka tulevased põlved mõistaks, mis neil päevil Euroopas toimus ja kuidas üksteist hoides ja abistades toime tuldi,” ütles Eesti Rahva Muuseumi direktor Kertu Saks.

“Ukraina sõprade” lood on eripalgelised. Enam kui neljakümne siiani laekunud loo hulgas on palju selliseid, mis räägivad sõpruse olulisusest. 14-aastane Bibi-Loore on 9-aastasele Valeriiale sõbraks, aga ka suureks abiks eesti keele õppimisel. Saue linna asumiselts on lisaks keeleõppele korraldanud näiteks heategevusliku vareenikute õpitoa. MTÜ Käsikäes Ukrainlastele, mille loo on jutustanud Hanna-Liina Võsa, on üheskoos korda teinud elamud, mis on koduks enam kui 30 põgenikule. Need on vaid üksikud näited lugudest, mis on jõudnud näitusele. Näitusel on omakorda vaid murdosa kõikidest muudest lugudest. Liiga väikest heategu ei ole olemas.

Leheküljele www.rahvalood.ee saavad kõik oma isiklikke lugusid jagada 20. augustini. Oodatud on kirjeldused, fotod, videod ja helifailid sõjapõgenikele abi pakkumisest. Samuti lood ukrainla põgenikelt, kes on Eestist abi leidnud.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Eluvaatleja
15. aug. 2022 14:58
Loodhsseadus ütleb : " Kes kaitseb oma kodu, see võidab " Ukraina võidab !