"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
JUHTKIRI Habras vabadus (0)
15. august 2022
Ivo Karlep.

Ukrainat tabanud vallutussõja ajal tunneme eriti teravalt, mida tähendab olla vaba rahvas vabal maal. Enne mõtlesime nende asjade peale peamiselt vabariigi aastapäeval ja augustis iseseisvuse taastamise päeval. Aga tänavu oleme sõja algusest, mis langes (täiesti juhuslikult?) kokku meie riigi väljakuulutamise tähistamisega iga päev neid vabaduse mõtteid mõlgutamas.

Noorte jaoks, kes peale iseseisvusaja muud pole näinud, tundub praegune vabadus ainuvõimalik. Eks ole sellise olukorra tekkiminegi üks vabaduse tunnusmärke. Eesti rahvale tegelikult meeldib vägikaigast vedada. Meile meeldib naabrimeest kritiseerida ja kohtusse kaevata või poliitikuna teise erakonna esindajatele ära panna.

Kuid ohuolukorras peame olema ka nendest nääklustest vabad. Väike rahvas, kellel ei ole sellist biomassi, mida iga päev lahingusse saata, peab raskel hetkel olema ühtne ja nääklustest vaba. Hoidma üksteist veel tugevamini kui laulva revolutsiooni päevil.
See muidugi ei tähenda, et ühiskonnas on keelatud eri arvamused. Keelatud on hoopis eri arvamusel olijate halvustamine või, mis veel hullem – riiklike repressioonidega kimbutamine, nagu see on tavaks meie suures naaberriigis. Pidagem üksteisest lugu ja austagem ka teisi, ent tehkem erilises sõda meenutavas olukorras mõistlikke otsuseid ja selgitagem neid nii, et kõik aru saavad.

Venemaa emeriitpresident solvas Eesti rahvast ütlusega, et meie vabadus on Venemaa tegematajätmiste tagajärg. Kõlab justkui tööõnnetus. Aga mida muud sealt oligi loota? Venemaal on kadunud viimsedki demokraatia riismed ning enda õigustamiseks noritakse tüli kõigiga, kes kaitsevad vabadust. Ei taha mõeldagi, mida Medvedev tegematajätmiste all mõtles. Kas seda, et tuleks hävitada kogu Eesti rahvas? Nii see asi praegu igatahes paistab, kui mõelda kõigi koleduste peale, mis on korda saadetud Ukrainas.

Sellised ütlused peaksid meid hirmutama, kuid loodetavasti mõjuvad need hoopis vastupidiselt. Need panevad meid ehk mõistma, et iga vabaduses elatud päev on kingitus, mida tuleb kasutada nii hästi kui võimalik, et mitte taas langeda türannia lämmatava talla alla. Tõestagem, et meie vabadus pole mingi vene karu äpardus, vaid meie loomulik olek, mida me kunagi enam käest ei lase võtta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.