"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Elering Hinnaerinevus Põhjamaadega jääb püsima kuni Estlink 3 valmimiseni (1)
15. august 2022
Mats Õun/Pilt on illustratiivne

Olukorras, kus teatud päevadel võib Soome või Rootsi elekter Eesti omast kümneid kordi odavam olla, tekib osadel tarbijatel kindlasti küsimus, millest see tingitud on. Eleringi sõnul on Eesti naaberriikidega väga hästi ühendatud, ent ilma täiendava Eesti ja Soome vahelise ühenduse rajamiseta ei ole võimalik riikidevahelist “pudelikaela” likvideerida. Estlink 3 on aga hetkel veel alles plaanimisjärgus.

Estlink 1 ja 2 on elektrikaablid Eesti ja Soome vahel, mis võimaldavad elektril Soome poolt siia liikuda. Eesti on lõuna poolt ühendatud ka Lätiga, mis tähendab, et mingi osa Soomest tulnud elektrist liigub sinna, sest tegemist on ühise turuga, kus elekter liigub odavama hinnaga piirkonnast kõrgema hinnaga piirkonda.

Eleringi kommunikatsiooni projektijuht Elo Ellermaa hinnangul on Eesti elektri mõttes väga hästi naaberriikidega ühendatud, mis tagab meile nii Põhjamaade tihti odavama elektri kui ka energiajulgeoleku.

Arvamust, et Estlink on töös justkui peamiselt vaid Läti ja Leedu vajaduste rahuldamiseks, Ellermaa õigeks ei pea.

Eesti ja Läti vahelisi ühendusi ei saa kinni panna

“On väär väita, et Estlinkid teenindavad meie lõunanaabreid, aga mitte meid. Kõik riikidevahelised ühendused töötavad kõikide omavahel ühendatud piirkondade heaks. Loomulikult saab neist ühendustest kasu ka Eesti. Kui Soomes on hind odavam, siis aitab see alandada hinda ka meil,” kinnitas ta.

“Ei ole mõeldav panna Eesti ja Läti vahelisi ühendusi kinni, et Soomest tulnud elekter sinna ei liiguks. See tähendaks ka Estlinkide sulgemist ning ühise turu lagunemist ehk ka seda, et meil poleks juurdepääsu Põhjamaade odavamale elektrile,” selgitas Ellermaa, kelle sõnul on Eesti ja Läti vahelised ühendused seejuures kriitiliselt olulised desünkroniseerimisel Venemaa ja Valgevene elektrisüsteemist, mille küljest soovime geopoliitilistel põhjustel eralduda.

Eesti koos Läti ja Leeduga liitub teadaolevalt Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga 2026. aastaks ja selle tarvis on vaja väga tugevaid välisühendusi Mandri-Euroopaga, mille oluliseks osaks on Eesti ja Läti vahelised ühendused.

Elering hinda kujundada ei saa

Elo Ellermaa selgitas, et Eleringi roll on seadusest tulenevalt elektrisüsteemi toimimise tagamine. Börsihinna arvutamisel ettevõte ei osale.

Euroopa ühtsete reeglite alusel annab Elering riikidevahelise ülekandevõimsuse Eesti ja Soome ning Eesti ja Läti vahel elektrituru käsutusse ja selle kasutamine toimub tema sõnul vastavalt börsihinna arvutamise algoritmile.

“Kui ülekandevõimsus kahe hinnapiirkonna vahel ammendub, siis lähevad hinnad nende piirkondade vahel lahku ehk tekib hinnaerinevus. Seepärast töötabki Elering täiendava Eesti-Soome ühenduse rajamise projekti kallal, et nn pudelikael Eesti ja Soome vahel likvideerida ning tagada meie tarbijatele parem juurdepääs Põhjamaade odavamale taastuvenergiale ehk vältida hinnaerinevuse teket Soomega,” sõnas Ellermaa.

Uus ühendus saab sündida kostöös Soome süsteemihalduri Fingridiga ning tänavu suvel sõlmiti kokkuleppe, mis käsitleb praktilisi ettevalmistusi EstLink 3 rajamiseks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
15. aug. 2022 12:52
Meil pidavat ju elektrit rohkem olema kui seda tarbime. Isegi börsil müüme seda ja ostame tagasi kordades kallimana. Riigiisad bluffivad täiega.