"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Elektri universaalteenuse hind selgub septembris, kuid see jääb madalamaks praegusest börsihinnast (0)
16. august 2022
Elektrituru reformi eelnõu pressikonverents Foto Mats Õun

Konkurentsiamet kooskõlastab uue elektri universaalteenuse hinna septembrikuu jooksul. Siis selgub ka selle hind, kuid kindlasti on see oluliselt madalam kui praegune börsihind 750 eurot megavatt-tunni kohta,“ ütles konkurentsiameti energia- ja taristuosakonna juhataja Margus Kasepalu.

Tema sõnul ei tasu elektri kodutarbijatel praegu kiirustades otsuseid teha, sest lahtine on nii universaalteenuse lõpphind kui ka millal see täpselt tuleb. Konkurentsiamet teeb seda aga võimalikult kiiresti pärast seda, kui Riigikogu on vastavad elektrituru ja konkurentsiseaduse muudatused vastu võtnud. „Meie ei viivita menetlusega. Kui ei juhtu erakorralisi asju, siis septembri lõpuks on hind kooskõlastatud,“ märkis ta.

Samas on ajavahemik hinna kooskõlastamiseks väga lühike. Selle määramisega on aega vaid mõned päevad. Konkurentsiametil on kogemus elektri hinna kooskõlastamise kohta olemas, sest kuni 2012. aastani määras elektri lõpphinna tarbijatele just konkurentsiamet.

Börs jääb toimima

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar rääkis tänasel pressikonverentsil, et elektrituru reformi eelnõud valmisid ennaktempos, kuid nüüd on need valmis arutuseks neljapäevasel valitsuse istungil. Tema sõnul pole uue universaalteenuse eesmärk elektrituru turuosasid muuta või jagama hakata. Seetõttu saavad kõik elektrimüüjad seda oma klientidele uue teenusena pakkuda. „Elektribörs jääb toimima, seetõttu ei kahjusta see meede uusi investeeringuid,“ rõhutas ta.

Tarbijatel on praegu üldiselt soodsamad paketid ja seepärast ei pea ka kohe lepinguid muutma. Ta avaldas lootust, et Riigikogu menetleb eelnõud kiirendatud korras ning esimene lugemine tehakse ära juba augustis ja ülejäänud lugemised septembri esimesel poolel. Tatari sõnul on lahendus ka ajatine ning kehtib kuni neli aastat. „Seda nõuab ka Euroopa Komisjon,“ selgitas ta.

Tootjad saavad kasumit

Ettevõtlus- ja infotehnoloogia minister Kristjan Järvan rääkis, et eelnõu vajadus on ajaga veelgi tõusnud, sest võrreldes möödunud talve kõrgete hindadega kerkivad sel talvel hinnad veel kaks-kolm korda kõrgemaks. „Me läheme appi kodutarbijale ja teeme seda Eesti Energia kasumi arvelt,“ rõhutas ta. Nimelt kohustatakse eelnõuga Narva põlevkivijaamade omanikku Enefit Powerit müüma elektrit teistele elektrimüüjatele ning samuti peab universaalteenust pakkuma ka Eesti Energia elektrimüüjana ise.

Elektrituru reformil jääb kehtima ka senine lubadus maksta kõigile kodutarbijatele 50 eurot megavatt-tunni eest toetust. „Siin ei ole vahet, kas oled tulevikus börsihinna või universaalteenuse tarbija,“ lisab Järvan.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri nõunik Märt Ots tõi esile, et uues reformis pole midagi erakordset. Ta tõi näiteks, et Euroopa Liidus on börsiväliselt võimalik elektrit osta 14 liikmesriigis. „Euroopa on enda elektrituru osas väga liberaalne. Ameerika Ühendriikides ja Kanadas on elektri hind reguleeritud lausa osariikide kaupa,“ tõi ta näiteks.

Rääkides kasumlikkusest tõi Ots välja, et kuna elektrienergia tootjad ei ole monopolid, siis nende kasum võib olla kõrgem kui monopoolses seisundis olevatel ettevõtetel. „Tallinna Vee kasum on 4,5% piires. Teistel samas suurusjärgus. Mõistliku kasumi arvutamiseks on väga täpsed metoodikad ning konkurentsiamet teeb seda kindlasti.“ 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.