"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Katri Raik tanki teisaldamisest: ma ei saa öelda, et ma olen üllatunud (0)
16. august 2022
Scanpix

Narva linnapea Katri Raik ütles Postimehele, et pärast ootamatut tanki teisaldamisoperatsiooni algust mõtleb tema eeskätt homsele päevale ning sellele, kuidas Narva inimestele midagi peale äravõtmise vastu pakkuda. 

“Ma ei saa teha nägu, et ma olen üllatunud,” nentis Raik, kes veel esmaspäeval soovitas valitsusel tanki teisaldamise teemal viivuks peatuda ja Narva linnavõimule ebaõnnestunud otsustamise järel lisaaega anda. Küll aga pole tema hinnangul tanki teisaldamiseks niikuinii enam head aega ega head viisi.

Raik kinnitas, et eemaldatakse mitte ainult punatank, vaid mitu Ida-Virumaa mälestusmärki veel, näiteks Narva-Jõesuu Meriküla dessandi mälestusmärk ja 80ndatel püstitatud mälestusmärk “Kolm tääki”. “Niiet see on väga suur operatsioon ja soovin selle läbiviijatele jõudu ning Narva inimestele kannatlikku meelt,” lisas ta. 
 
Tänast päeva ta aga ei pelga: “Inimesed on tööl, Narva on vananeva elanikkonnaga linn ja prouad vanuses 60+ politsei vastu ei lähe. Kive ka akendesse viskama ei hakka. Loodame, et kui midagi ka juhtub, siis võimalikult vähe ja ilma vigastusteta ja muuta.”
Linnapea valmistub enda sõnul pigem tanki teisaldamisele järgnevaks: “Ma olen nimetanud seda depressiooniks, tühjaks pilguks inimeste silmis.”

Raik nentis, et eestlaste jaoks on raske mõista, et venelaste jaoks on pärast Ukraina sõja algust palju muutunud, olgu selleks kindla kuupäevaga eestikeelne haridus või diskussioon valimisõiguse üle. “Mälestusmärgid on nagu materialiseerunud osa muutustest, millest on võimalik füüsiliselt kinni hoida. Ei ole elus keerulisemat konflikti kui väärtuskonflikt, mis siin nüüd on,” viitas ta maailmasõja lõpule, milles on kokkuleppeid kahe rahvuse vahel pea võimatu saavutada. 

Raik märkis, et inimesed saavad Narvas aru, et sõda Ukrainas on ennekuulmatu, kuid neil on seda raske välja öelda ja sellega raske leppida. 

Linnapea toonitas oma varemöeldut, et Ida-Virumaa inimesed vajaks midagi vastu ning ühtegi sobivat plaani ta pole seni kuulnud. “Küsimus on selles, et kuidas me edasi läheme, millist ühisosa me otsime? Ei saa koguaeg ära võtta, tuleb ka asemele anda.”

“Ma loodan, et ma kuulen täna adekvaatsest plaanist, kus ma ennast Narva inimesena ka ära tunnen,” rääkis ta kohtumisest lõimumisvaldkonna teemal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.