"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn plaanib lasteaedadele puidust moodulmaju (0)
16. august 2022

Tallinna Linnavaraamet kuulutas välja ideekonkursi Põhja-Tallinna lasteaedadele Päikene ja Pääsupesa keskkonnasäästlike lahenduste leidmiseks, mis võimaldaks tehases toodetud puidust mooduleid lasteaia vajadustega paindlikult kohandada.

Pakkumuste esitamise tähtaeg on 11. oktoobril kell 10.

Aastal 2018 alustas linn laialdase lasteaedade renoveerimise programmiga, mille raames läbivad 2030. aastaks uuenduskuuri kõik linna lasteaiad, kus see on vajalik. 

„Mustermaja pilootprojekt võib olla lahendus uute lasteaedade kiiremaks rajamiseks, kuna see tehnoloogia on paindlik ja tõhus. Samas ei kaota me funktsionaalsuses ega arhitektuuri kvaliteedis, kuna mustermaja süsteem on piisavalt paindlik, et jätta arhitektile loovust ja mänguruumi,“ ütles Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Soovime ühtlasi aidata kaasa ringmajandusliku ehituse sünnile, mis eelistaks taastuvaid ressursse ja hoiaks materjale kauem kasutuses. Seepärast rakendame esmakordselt avaliku hoone projekteerimiseks mustermaja süsteemi, kus moodulid on enamjaolt puidust.“ 

Mustermaja süsteemis katseprojektina just uute lasteaedade rajamine on põhjendatud ka seetõttu, et lasteaedade ruumiprogramm on selge ja tüüpne. Tehases toodetavad moodulid teevad hoone ehitamise ja kokkupaneku eeldatavasti kiiremaks ja efektiivsemaks ning kuna mooduleid saab hõlpsasti eri moel kombineerida, on nendest projekteeritud lasteaedu võimalik rajada mitmesugustesse keskkondadesse ning erikujulistele kinnistutele. 

Uute lasteaiahoonete lahendus luuakse Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonnas arendatud Mustermaja 369 süsteemis, mille eesmärk on aidata kaasa rohepöördele ehituses. Looduslikult kasvanud materjalide kasutamine hoone tarindites ning hoone komponentide taas- ja uuskasutamine vähendab märkimisväärselt uute lasteaedade süsinikujalajälge. Keskkonnasäästlikkust suurendab seegi, et läbi on mõeldud moodulite kogu elukaar, sealhulgas hilisem utiliseerimine. Mustermaja pilootprojekt aitab täita ka linna arengustrateegiate „Tallinn 2035“ ja „Kliimaneutraalne Tallinn“ eesmärke. 

Tallinnas on kokku 125 lasteaeda, millest suur osa vajab veel renoveerimist, uute kütte-, ventilatsiooni- ja muude tehnosüsteemide paigaldamist ning avaramate ruumide, sealhulgas spordi- ja muusikasaalide rajamist. Lasteaed Päikene Sõle tänav 39 kinnistul avati aastal 1968 algselt Tallinna 126. lastepäevakodu ning lasteaed Pääsupesa Puhangu tänav 57 samal aastal Tallinna 42. lastepäevakodu nime all. Praeguseks on vanad hooned ajale jalgu jäänud ja need lammutatakse.

Lasteaedade Päikene ja Pääsupesa uute majade projekteerimine on kavandatud ajavahemikku 2023. aasta märtsist 2024. aasta juunini. Lasteaia Päikene ehitus algab kava kohaselt 2024. aasta septembris ja lõpeb 2025. aasta novembris ning see võiks olla valmis avamiseks 2025. aasta lõpul. Lasteaia Pääsupesa ehitus on kavandatud 2025. aasta sügisest 2026. aasta sügiseni, nii et lasteaed oleks võimalik avada eeldatavasti 2026. aasta lõpus.

Arhitektuurivõistluse peakorraldaja on Tallinna linnavaraamet koostöös Tallinna strateegiakeskusega. Mustermaja 369 süsteemi on võistluse tarvis kohandanud Creatomus Solutions ja Nomad Architects. Moodulite tootja selgub hankemenetluse käigus peale ideekonkurssi. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.