"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Minister Kristjan Järvan: Elektribörsi peame sekkuma kohe, tarbijad ei pea olema pimedas ja külmas (3)
17. august 2022
Kristjan Järvan Foto Mats Õun

„Ma olen suur turumajanduse pooldaja, aga praegust olukorda elektribörsil ei saa riik aktsepteerida. Tegu on energiakriisist põhjustatud turutõrkega. Kuna turg ei toimi enam normaalselt, siis peab riik siin kindlasti sekkuma ja kohustama Eesti Energiat müüma elektrit universaalteenusena,“ kommenteeris ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan kõrgest elektri börsihinnast tingitud samme universaalteenuse pakkumiseks tavatarbijatele.

„See on vajalik, et tarbija ei peaks olema pimedas ja külmas, vaid saaks osta elektrit selle hinnaga, millega seda tegelikult toodetakse,“ ütles Järvan. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium sai valmis elektrituruseaduse muutmise eelnõu, mis kehtestaks kodutarbijatele võimaluse osta elektrit universaalteenusena ning sätestab alused universaalteenusena müüdava elektri hinna määramiseks.

Hinna määrab konkurentsiamet

Eesti Energia arvutuste järgi on umbes 170 000 Eesti Energia kliendil talve lõpuni elektri hind fikseeritud parema hinnaga, kui universaalteenuse hinnaks pakutakse. „Nemad võivad rahulikult talvele vastu minna ja ei pea elektri hinda pidevalt jälgima,“ lausus Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter eelmisel nädalal. „Osad meie klientidest on oma elektrihinna fikseerinud aastal 2019 või 2020, mil elektri hind oli võrreldes tänasega kordades soodsam.“

Kristjan Järvani sõnul kujuneb kõigi eelduste kohaselt universaalteenuse hind odavamaks nendest pakettidest, mida praegu turul pakutakse, sest hind põhineb Eesti Energia omahinnal, kuhu on lisatud mõistlik kasum. Lõpliku hinna määrab loomulikult konkurentsiamet. „Käesolevat eelnõu on väga vaja, et ka eeloleval talvel oleks kodutarbija toas valgus ja soojus,“ kinnitas ta veendunult.

Ta märkis, et Eesti on elektri müümiseks valinud kõige liberaalsema mudeli, kus hind kujuneb börsil ja riik hinna kujundamisse ei sekku. Ent vähemalt 14 Euroopa Liidu liikmesriiki rakendab endiselt elektri hinnaregulatsiooni. „See on igati kooskõlas EL-i elektrituru regulatsiooniga. Nimelt on EL-i elektrituru direktiivis sätestatud, et liikmesriigil on õigus rakendada hinnaregulatsiooni nii kodu- kui ka väiketarbijatele. Midagi erilist sellises sekkumises pole,“ põhjendas Järvan ministeeriumi praeguseid kiireid samme. Ka USA-s reguleeritakse endiselt laialdaselt tootmise hinda ja meil pole põhjust selle riigi turumajandusele orienteerituses kahelda, lisas minister.

Milline siis oleks mõistlik elektri hinnapiir Eesti kodutarbijale, kui nii paljudes riikides on valitsused hinna reguleerimise oma kätte võtnud?

Järvani arvates on mõistlik see hind, millega Eesti Energia suudab pikaajaliselt elektrit toota. „See tähendab tegeliku tootmiskulu ja mõistliku kasumi summat, sest ettevõte peab ka investeeringuid tegema, vastasel korral poleks meil varsti enam üldse elektrit.“

Vaja on suurendada börsi läbipaistvust

Seejuures tuleb lähtuda Eesti Energia kõige tõhusamate, mitte kõige viletsamate jaamade tootmiskuludest. Muidu pole ettevõttel põhjust tõhusa ja kuluefektiivse tootmise nimel pingutada.  

Vaadates laiemalt Läänemere piirkonnas ülikõrget hinda kujundava elektribörsi Nord Pool reeglid, siis need vajavad ministri sõnul ülevaatamist ja muutmist, sest praegune viimase pakkuja süsteem ei pruugi olla parim. „Kindlasti oleks vaja suurendada börsi läbipaistvust. Kuid Eesti ei saa seda teha üksinda, sest Euroopas kehtivad ühtsed elektribörsi reeglid,“ kinnitas ta. 

EL-i tasandil on juba möödunud sügisest alates arutatud, kas elektribörsi mudel on üldse mõistlik või on võimalik elektri müümiseks leida mõni efektiivsem ja parem viis. Küllap millalgi jõutakse ka otsusteni, aga see kõik võtab aega. „Meil paraku pole aega oodata, peame tegutsema kohe ja tõttama rahvale appi palju kiiremate vahenditega,“ tõdes Järvan. 

Arvestades probleemi kiireloomulisust, ei esitatud eelnõu ametlikult teistele ministeerimitele või turuosalistele kooskõlastamiseks. Eelnõu kooskõlastati rahandusministeeriumi ja justiitsministeeriumiga ning läheb peagi valitsuse lauale.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sul on poolik tõde
17. aug. 2022 20:00
see universaaltasu on poolik lahendus, tuleks lüüa mokk kinni neil seal EE ja Konkurentsiameti kartellil samuti, kes hinda kinnitavad ; kõik vahendajad tuleks minema lüüa- miks nad üldse on ? , kui odav see elekter ja Võrgutasu saab siis olla, et hulgim vahendajaid on veel ja KÜ ei saa paketti krt.omanikud valida, sest vahendajad nõuavad elamult kandikul kõigi raha ? Kas tegemist on plaaniga KÜ natsionaliseerida , sest riik vaatab isegi seda pealt - et Kinnisvara firmasid luuakse, kes ostavad krt. kokku ja seega "vallutavad" lõpuks elamu. Tuleks ka siin kord luua - kinnisvara firma, omades KÜ krt, ei oma hääleõigust! Universaaltasu - makstakse ju kinni riigi poolt vahe elektrivahendajaile!? See tähendab, et EV 10000 hangeldajat ja miljonärid sealhulgas, ostavad oma lux villadele universaalhinnaga? Miks? Lisaks need suured vargad , kelle kohtulood pole lõppenud - miks nende tulu ei võeta ajutiselt arvele , nö. kautsjonina varguse eest... Oi riigil on rahakülviks pappi Kui riik hüvitab vahe - siis tähendab, et millaski riik tõstab mingit muud maksu ja täna kasutab TM. Aga pensionite tõstmiseks ei jagu , kel alla 800.- eur pension ja tööstaaž 50 aastat. Et Konkurentsiamet ei suuda vähema ajaga(kuu aega läheb) saada selgust - miks sellised hinnatõusud võrreldes börsiga ja ainult Baltikumis.(Börsil oli ju kirjas täna pisut üle 300.-, NP hind). Kuni pole selgust saadud Riigi tasandil , mis hind saab olema ja kuidas - Elekter ja Võrk, TULEB PEATADA KÕIK edasimüüjatele kinnitatud hinnad alates 01.septembrist 2022.a. , käkerdaja Konkurentsiameti poolt ja misasi need Tarbijakitsed on ? Need on vait ? Samuti tuleb võtta seisukoht - EE võib olla 1 vahendaja edasimüüjaks, st. kõikide ülejäänute oslaus lõpetada. Õiguskantsleril puudub seisukoht "vägistamise" kohta , President on samuti nagu rukkis ... Raekojas Tallinnas on muuseumis pink - pisut venitada neid kaabakaid? ehk saame teada, kes palju saab vahelt .... Kas oled sa vaadanud elektrihinna kõverat peale Riigi poolt märtsis kinnitatud tohutut vastutulekut- muudeti Ö tarbe aega ja lisati ka riiklikud pühad -SELLEST ajast alates on pidevalt ka öisel ajal kõrgem hind. Vahendajad on nii mölakad, et enam üldse P ja Ö tarbehinnas KWh hinnas vahet pole , hea kui 1 eurosent- see puudutab just KÜ, kellele nad ei maksa raha ja võlgnevuste eest tasumisel vahendajale , kandikul. Eesti Vabariik on poomiseks loodud, tundub nii! Ja seda lubatakse Õiguskantsleri pealtvaatamisel.
Minu Arvamus
17. aug. 2022 10:38
Minister Kristjan Järvan: Elektribörsi peame sekkuma kohe, tarbijad ei pea olema pimedas ja külmas. Ainult, et küsiks, kes need meie on kes julgevad sekkuda peaministri soositud erektrikartelli asjadesse?
Ajaloohuviline
17. aug. 2022 09:58
Mäletan, et vanasti olid sellised käsigeneraatoriga taskulambid. Aitasid pimeduse vastu üsna hästi. Tasuks ehk nüüd taas kasutusse võtta. Koos puugaasil töötavate autodega.

Seotud artiklid