"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
RB Ülemiste terminali ehituse pakkumus ületas oodatava kahekordselt (0)
17. august 2022
Rail Baltica Ülemiste terminali kavand.

“Arvestades Ukrainas toimuva sõja ulatuslikku mõju olukorrale ehitusturul ja hinnatasemetes ning rahvusvaheliste pakkujate ebakindlust meie regiooni suhtes, on pakkumuste vähesus küllaltki ootuspärane. Loomulikult aga lootsime, et tuleb rohkem pakkumisi ning ollakse enam huvitatud selle märgilise objekti ehitamises kaasa lööma,” ütles Rail Baltic Estonia (RBE) operatsioonide juht Marko Kivila. 

Rail Balticu Ülemiste ühisterminali ehitushankele laekus tähtajaks üks pakkumus, maksumusega 346 miljonit eurot, mille esitas rahvusvahelise ehitusturu osalejate konsortsiumit esindav Rizzani de Eccher S.p.A. ja mis ületas pea kahekordselt terminali ja seotud taristu ehitushanke eeldatavat ehitusmaksumust.

Hankele registreerus üle paarikümne ettevõtte ning hankemenetluse käigus esitati ligi 450 küsimust. “Tegemist on äärmiselt nõudliku ja mastaapse objektiga, mille rajamist rahastatakse erinevatest Euroopa Liidu fondidest, seega astusime hanke õnnestumiseks ja riskide maandamiseks nii hanke väljakuulutamise eel kui saadud küsimusi arvestades ka selle järel, mitmeid ennetavaid samme – rakendasime maksumuse indekseerimist vastavalt ehitushinnaindeksi muutusele, nihutasime projekti ajakava, lihtsustasime dokumente ning lükkasime potentsiaalsete pakkujate palvel korduvalt edasi hanke tähtaega,” kirjeldas Kivila. 

Ta selgitas, et hankekomisjon jätkab küll hankemenetlusega vastavalt hankeprotseduuri reeglitele, kuid arvestades maksumuse kahekordistumist, siis tegeletakse sellega paralleelselt juba teiste stsenaariumite ehk uue hankemenetluse ettevalmistamisega, näiteks on võimalus jagada hange osadeks.

Rail Baltic Estonia kuulutas Ülemiste ühisterminali jaamaala, reisiterminali, selle lähiala ja raudtee infrastruktuuri ehitushanke välja märtsi keskel. Lõplik pakkumuste esitamise aeg oli 17. august. 

Ülemiste ühistranspordi terminalihoone ja selle lähiala töömaa maht on ühtekokku ligi 2,4 ruutkilomeetrit. Koos terminaliga ehitatakse lisaks ka raudteeinfrastruktuur, vajalikud juurdepääsuteed ja tänavad, raudtee alt läbipääsu tagav linnaväljak, uued trammi- ja bussipeatused ning parkimisalad. 

Rail Balticu ühisterminal hakkab teenindama nii Ülemiste jaamast alguse saavaid kui ka jaama läbivaid rongiliine, linna ja maakonna bussiliine, võimalusel ka kaugliinibusse ning lennujaama ja Vanasadamat ühendavaid trammiliine. Terminal peaks valmima 2026. aastal, kogu projekti lõpptähtaeg on 2027. aasta esimene pool.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.