"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn tutvustab Varraku tänava rekonstrueerimise plaane (0)
17. august 2022
Tallinna abilinnapea Vladimir Svet. Foto: Albert Truuväärt

„Soovime teha Varraku tänavat ohutumaks ja parandada seeläbi ümbritseva linnaruumi kvaliteeti. Nii on kavas rajada korralikud jalg- ja jalgrattateed, tõsta ristmike turvalisust, parandada valgustust ja lisada kindlasti ka uut haljastust,“ rääkis abilinnapea Vladimir Svet.

„Korraldasime maikuus kohtumise kohalike elanikega, kus inimesed said kohapeal kaasa rääkida ja oma mõtteid pakkuda. Nüüd täiendasime eskiisi vastavalt saadud tagasisidele ja arutame selle veelkord kohalike elanikega läbi, et uus tänav oleks mugav ja ohutu ning vastaks linlaste soovidele,“ lisas abilinnapea.

Tallinn plaanib rekonstrueerida Lasnamäel Varraku tänava, et see ohutumaks muuta ja parandada ümbritsevat linnaruumi. Homme, 17. augustil kell 17.30 toimub virtuaalne kohtumine, kus kohalikele elanikele tutvustatakse laekunud tagasisidele täiendatud eskiisi. 

Liiklemine muutub ohutumaks

Varraku tänava äärde on kavandatud kergliiklusteede võrgustik, mis koosneb 2–6 meetri laiustest jalg- ja jalgrattateedest. Kergliiklusteede ületamised tehakse võimalikult lühikesed ning tee ohutumaks ületamiseks rajatakse Vilisuu ja Punase tänava ristmikutele ka ohutussaared. Kuna vajadus foori järele kaob, siis on plaanis sellest loobuda. Ka Varraku tänava ristumistel Punase ja Vilisuu tänavatega tehakse tee ületamine kergliiklejaile ohutumaks. Tänavaruumi ilmestamiseks lisatakse tänavale uut kõrg- ja madalhaljastust ning rajatakse puhkekohad.

Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko lisas, et Varraku tänava projekteerimisel on arvestatud ka sellega, et aadressil Punane 69 tegutseb neli laste- ja noorteasutust. „Tondiraba huvikoolis, Lasnamäe muusikakoolis, Lasnamäe noortekeskuses ja Lasnamäe sulgpallihallis käib igapäevaselt mitusada noort. Uued jalg- ja jalgrattateed teevad nende teekonna oluliselt turvalisemaks ning vanematele, kes soovivad lapsi autoga kohale tuua, on planeeritud 10 parkimiskohta lühiajaliseks parkimiseks,“ sõnas Jurtšenko.

Praegu on Varraku tänav 15–18 meetri laiune asfalttee, kus pargitakse tee ääres ning sõidukite manööverdamine parkimiskohal ei ole liikluse tõttu ohutu. Rekonstrueerimise käigus on plaanis rajada lõigul Punasest tänavast Vilisuu tänavani 1+2 sõidurada ja lõigus Vilisuu tänavast Laagna tee viaduktini 1+1 sõidurada. Liikluse rahustamiseks on pöörded kavandatud suhteliselt järsud, busside ja veoautode jaoks kindlustatakse teepeenrad täringukividega. Bussipeatused paigutatakse avatud taskutesse. 

Linlaste soovidele tuldi vastu

Linnakodanike poolt laekunud tagasiside põhjal on projektis tehtud mitu muudatust. Jalgtee ja rattatee asukoht on muutunud ning need asuvad uues lahenduses Anni 14, Anni 8 ja Punane 67 majade pool ja on eraldatud haljassaarega. Tondiraba Huvikooli poole jääb uues lahenduses jalakäijate ja ratturite kergliiklustee ning olemasolev jalgtee kortermajade ees säilitatakse. Lähtuvalt jalakäijate liikumissuundadest on lisatud jalakäijatele täiendavaid käiguteid.

Seoses rattatee asukoha muutumisega on kavandatud ka olemasoleva sõidutee koridori nihutamine elamutest eemale Tondiraba Huvikooli poole. Punane tn 67 maja esise parkla ja jalgtee vahele on olemasoleva puuderivi jätkuna kavandatud istutada uusi puid. Tänavaruumi ilmestamiseks on parkimiskohad betoonkivi kattega ning liigendatud haljassaartega.

Täiendatud eskiisi ja laekunud tagasisidet soovib linn veelkord koos linnaelanikega arutada ning selleks toimub 17. augustil algusega kell 17.30 Microsoft Teams’i vahendusel kohtumine, kus osalevad projekteerija T-Model OÜ ning Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti esindajad. Kohtumisel saab igaüks eelseisvate muudatuste osas veel kaasa rääkida. Kohtumisel osalemiseks  tuleb kasutada linki https://bit.ly/3QxBsfB, mis on leitav ka Tallinna veebilehel – tallinn.ee/est/keskkond/Varraku-tanava-eskiis. Samas veebilehel saab tutvuda ka uuendatud eskiisiga. Kohtumisel osalemine ei eelda Teamsi tarkvara allalaadimist (kasutada Explorer või Chrome brauserit). Eelnev registreerimine ei ole vajalik.

Kohtumine toimub eesti keeles, kuid küsimusi saab esitada ka vene ja inglise keeles. Kohtumine salvestatakse ja on hiljem järelvaadatav.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.