"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video ja fotod Tallinnas on valminud järgmine etapp suurest kergliiklusteede võrgustikust, nüüd saab lennujaamast Liiva tunnelite kaudu Nõmmele, Õismäele ja Stroomi randa (1)
17. august 2022

Eesti Terviserajad SA, Tallinna linna ja teiste partnerite koostöös on valminud järgmine etapp pealinna terviseradasid ühendavast kergliiklusteede võrgustikust, Tallinna ringist:  Liiva raudteejaama ja Vabaduse puiestee tunnelite kaudu saab turvaliselt rattaga lennujaamast Nõmmele ja edasi Õismäele sõita.

Vaata galeriid (41)

SA Eesti Terviseradade nõukogu liige Hando Sutter sõnas eile tunnelite valmimise tähistamiseks korraldatud spordipiknikul, et Eesti Terviseradade eesmärk on anda oma panus, et eestimaalaste tervena elatud aastaid oleks rohkem.

“Selleks, et Eesti inimestel oleks terve keha ja terve vaim, on vaja igaühe panust. See ei ole ainult riigi asi, vaid meie kõigi teha. Heas koostöös saame luua võimalusi, et eestimaalastel oleks kodu lähedal mugavad liikumisvõimalused. Valminud tunnelid ning terviseradu ühendav kergliiklusteede võrgustik  on väga hea näide ja eeskuju sellest, kuidas ettevõtted ja kohalik omavalitsus on pead kokku pannud ja andnud oma hea energia selle nimel, et inimestel oleks rohkem võimalusi tervisespordi tegemiseks,” lisas Sutter. 

Tallinnas on kuus terviserada: Nõmme-Harku, Pirita, Järve ja Merimetsa, Pae pargi ja Õismäe raba terviserada ehk kokku pea 40 km hooldatud terviseradu, mida külastati eelmisel aastal kokku üle  2 miljoni korra.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev sõnas, et 2 miljonit on külastuskorda väga muljetavaldav tulemus. “See tähendab, et inimesed väärtustavad kodulähedasi terviseradu, mida kinnitab ka inimestelt saadud positiivne tagasiside. Teisalt soovivad linnaelanikud aga veel enam liikumisvõimalusi kõikjal üle linna, mis tähendab, et peame selles suunas ka edaspidi tegutsema,” lisas abilinnapea. 

Tallinna Strateegiakeskuse andmete kohaselt on seitsme aastaga kasvanud pealinnas liiklevate ratturite hulk neli korda, mis loob vajaduse uute kergliiklusteede järele, kus on ohutu liigelda nii ratturitel kui ka jalakäijatel. Kui n-ö eraldiseisvaid kergliiklusteid on pealinna linnaosades rajatud enam kui kümme aastat, siis viimasel paaril aastal on Eesti Terviseradade ja Tallinna linna koostöös valminud mitmeid linnaosasid ja roheluses asuvaid terviseradu ühendavaid kergliiklusteede lõike ja tunneleid, sh möödunud suvel valminud Viljandi maanteed ja Järvevana teed ühendav lõik. 

Eesti Terviserajad SA juhataja Assar Jõepera sõnul on valminud tunnelid oluline etapp pealinna terviseradasid ühendavast kergliiklusteede võrgustikust, Tallinna ringist ning loodud ühendused teevad liikumise ja sportimise märksa mugavamaks. “Mida mugavam on inimestel liikuma-sportima minna, seda tõenäolisemalt seda tehakse. Terviseradu ühendavaid kergliiklusteid saab kasutada ühtpidi liikumiseks punktist A punkti B, olgu see kool või kodu, aga teisalt aktiivseks liikumiseks – kõndimiseks, jooksmiseks, rattaga sõitmiseks, rulluisutamiseks või hoopis rullsuusatamiseks,” sõnab ta. 

Tallinnasse on rajatud kuus terviserada: Nõmme-Harku, Pirita, Järve ja Merimetsa, Pae pargi ja Õismäe raba terviserada, mis teeb kokku pea 40 km hooldatud terviseradu ning mida ühendab 30 km kergliiklusteid.  “Meie rõõmuks on viimaste aastate terviseradade külastajate arv pidevas kasvutrendis, eelmisel aastal külastati terviseradu Tallinnas üle 2 miljoni korra. See näitab, et inimesed pööravad aina enam tähelepanu liikumisele, mõistes selle olulisust oma heaolule – nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele. Eriti hea meel on selle üle, kui täiskasvanud näitavad järeltulevatele põlvedele head eeskuju ja üha rohkem on terviseradadel liikumas näha perekondi,” rõõmustas Jõepera. “Ootame huviga Liikumisaasta 2023 algust, et näha tõelist buumi terviseradadel üle Eesti,” lisas ta.

Eesti Terviserajad SA jätkab koostöös Tallinna linnaga terviseradade ning neid ühendavate kergliiklusteede rajamist. “Soovime, et kõikidel tallinlastel oleks kodulähedane terviserada, kus igapäevaselt oleks mugav jalutada-joosta-sportida ning need oleksid omavahel mugavalt kergliiklusteedega ühendatud,” sõnas Jõepera.  

Liiva raudteejaama ja Vabaduse pst kergliiklusteede tunnelite valmimist tähistati Spordipiknikuga Liiva raudteejaamas, kus pealinna uusi liikumisvõimalusi tutvustasid Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev, Eesti Terviserajad SA nõukogu liige Hando Sutter ning Eesti Terviserajad SA juhataja Assar Jõepera. Lisaks oli piknikul tegemist ja uudistamist igas vanuses spordisõpradele. Endine tippjooksja ja Sparta spordiklubi treener Ahto Tatter andis huvilistele jooksuharjutuste trenni ning Vasaloppeti suusamaratoni võitja ja Sparta suusatreener Raul Olle jagas algajatele rulluisutajatele näpunäiteid. Nõmme Rattaklubi treener Kalev Nõmm jagas lastele ja noortele rattasõidutehnika nippe, oma oskusi sai proovile panna vigurrajal ning juttu tuli rattasõiduohutuse põhireeglitest. Lisaks sai katsetada tasakaaluliinidel käimist.

Eesti Terviserajad SA asutasid 2005. aastal ettevõtted Merko Ehitus, Swedbank ja Eesti Energia, kes on  2022. aasta seisuga terviseradade arendamisse investeerinud kokku 5,6 miljonit eurot. Riigi, kohalike omavalitsuste ja Euroopa Liidu fondide kaasamise tulemusena ulatuvad investeeringud terviseradade taristusse enam kui 55 miljoni euroni. 

Eesti Terviseradadest on tänaseks saanud üks suurimatest liikumisharrastuse mõjutajatest. Kokku on Eestis enam kui 1100 kilomeetrit aasta läbi kasutatavaid terviseradasid, mida külastati 2021. aastal üle 7 miljoni korra ning mida hooldab 200-liikmeline rajameistrite meeskond.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Enn
17. aug. 2022 22:28
Teel võiks mingid viited ka olla. Proovisin seda ringi läbi sõita aga eksisin lootusetult ära.