"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video Kristiine tasuta õigusnõu päeval andsid tooni mured kiirlaenudega ja korteriühistutega seotud vaidlused (0)
19. august 2022

Kristiine Linnaosa Valitsuses toimus neljapäeval tasuta õigusnõu päev. Tasuta õigusnõu päeval andsid nõu kvalifitseeritud eksperdid võlaõiguse, perekonnaõiguse, asjaõiguse, pärimisõiguse, tööõiguse, täitemenetlusõiguse, pankrotiõiguse ja korteriühistuõiguse õigusvaldkonda jäävate küsimuste osas.

“Kõige enam huvitas nõustatavaid pärimisõigus, korteriühistutega seonduv ning perekonnaõigus. Samuti vajati abi võlaõiguse teemadel,” selgitas Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

“Läksin nõustamisele kaasomandi murega. Maja on kaasomandis ja on paar küsimust, mis vajasid selgitamist. Jaa, täiesti sain küsimustele vastused, õigemini ma sain kinnituse ja see oli ka väga tähtis,” kõneles Vivian, kes tuli parajasti nõustaja juurest.

Seegi kord oli tasuta õigusnõustamisele Kristiine linnaosa valitsusse tulnud tublisti inimesi. Igaühel oma mure, aga näib, et omandivaidlused olid peamised.

“Nüüd viimane klient, keda ma siin nõustasin, oli siin koos oma pojaga, kes tegi küll hoolsasti märkmeid. Nad said aru et tegu on keerulise õigusvaidlusega, said juhised selle kohta, kust alustada,” rääkis õigusnõustaja Ülle Aliorg.

“Oma elamisoludega. Eramajas mõtteline osa. Teate, kuluks Eesti riigi poolt need ringi teha, mis on Nõukogude Liidu ajal pandud paika. Need on praegu täitsa niisugune, ma ei oska öelda, mis seadused need on. Vastused saime ikka, aga eks sellega on palju tegemist,” jutustas Viivi, kes tuli Ülle Alioru juurest.

Aga nõu ja abi sai ka töövaidlustega. Näiteks oli üks tööandja vallandanud haiguselehel olnud raseda naise.

“Naisele tuli tööandjalt teade, et ta ei läbinud katseaega. Võime eeldadada, et lahti lasti inimene ikkagi raseduse pärast,” meenutas üht juhtumit õigusnõustaja Katrin Martis.

Riibe sõnul tõstatati palju küsimusi, nagu kas on parem teha testament või kinkeleping ja muud pärimisõigusega seotud küsimused.

“Suureks probleemiks on kujunenud võlgnevustega seotud küsimused, kus probleem süveneb iga aastaga kiirlaenufirmade tõttu laenuorjusesse sattunud inimestega ning olukorrast väljumiseks vajatakse juristi või võlanõustaja abi,” selgitas ta. “Vaidlusi tekitavad jätkuvalt ka korteriühistutega seotud küsimused, näiteks ka üldkoosolekul vastu võetud otsuste vaidlustamine, sealhulgas maja renoveerimine, laenu võtmine, küttesüsteemi ajakohastamine, juhatuse valimine, üldkoosolekul vastu võetud otsuste vaidlustamised ja muud elukorraldusega seotud küsimused.”

Riibe sõnul on õigusabi kallis teenus ja tasuta õigusnõu toel saavad abi ka need, kellel muidu finantsilisi võimalusi selleks ei ole.

“Igal aastal veendume üha enam, et tasuta õigusnõu on väga nõutud teenus,“ selgitas ta. „Õigusabi kättesaadavus on elanike jaoks murekoht, elanikkonna õigusalane harimine ja toetamine on vajalik. Samuti saab vajadusel iganädalaselt abi ja nõu juriidiliste probleemide lahendamiseks ka Kristiine linnaosa valitsuse juristilt.“

Kui inimese õigusmure pole tasuta õigusnõustamise päevadel võimalik kohapeal lahendada, saab pöörduda edasisele nõustamisele õigusbüroode kontoritesse, mis asuvad üle Eesti. Riigi toel saavad 2 tundi tasuta õigusnõustamist isikud, kelle brutosissetulek on väiksem kui 1200 eur. Lapse õigusi puudutavates perekonnaasjades on sama ülempiir 1700 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.