"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Kütusemüügi kasumeid tuleks täiendavalt maksustada (0)
22. august 2022
Foto: Scanpix

Samal ajal kui Euroopa vaevleb kütusekriisis, suured kütusefirmad sõna otsese mõttes kümblevad rahas, teenides sellega ära inimeste pahameele. Näiteks teenis Euroopa suurim kütusekompanii Shell juuniga lõppenud kvartalis rekordilised 11,5 miljardit dollarit kasumit. Sellega löödi eelmine ehk esimese kvartali rekord – 9 miljardit.

Eelmisel aastal oli teise kvartali kasum 5,5 miljardit. Samalaadseid rekordeid on püstitanud ka Total, British Petroleum jt. Nii et eksib see, kes arvab, et kõrged kütusehinnad panevad kütusemüüjaid kuidagi rihma pingutama, sest nõudlus peaks justnagu vähenema. Vastupidi – naftaturu kõrgetele hindadele on mugav enda kompanii müügitasusid siia-sinna juurde sokutada ja kliente koorida, sest kõike saab vabandada Vene-Ukraina sõjaga.

Loomulikult taibatakse Euroopas, et inimesi kooritakse, ja kasvõi Saksamaal käivad debatid kütusefirmade hiigelkasumite täiendava maksustamise üle. Meil valitseb selles osas mõistagi sulnis vaikus. Seni pole, vaatamata aeg-ajalt kerkivale arutelule, isegi kliendi jaoks teada, kui uur on kütusefirma kasumiosa igast müüdavast liitrist. Rentaablus võib olla üle 20%, mis on praegusel ajal jahmatavalt suur.

Ainuüksi Alexela teenis eelmisel aastal puhaskasumina üle 8 mln euro, kuid see on ju vaid üks kütusefirma. Kui mõni kütusefirmade esindaja on viidanud siin võimalusele, et konkurentsiamet võib ju üle kontrollida, et turul ei valitse kartell, siis on see hämamine. Väga hästi teatakse, et konkurentsiameti taolised uurimised ei vii välja mitte kuhugi. Õige tee ongi kütusefirmade täiendav maksustamine, et tulu otse perede toetuseks suunata. Maksustamisele on hiljuti muide valitsusi üles kutsunud ÜRO peasekretär Antonio Guterres, kes nimetas raskel ajal inimeste ja kogukondade koorimist sügavalt ebamoraalseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.