"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Roomet Sõrmus: valitsusel puudub kava, kuidas leevendada ettevõtete energiakulude hüppelist tõusu (0)
23. august 2022
Roomet Sõrmus Foto Scanpix

„Energiakulud on kasvanud nii kiiresti, et kõiki neid kulusid pole olnud võimalik toiduainete tarbijatele üle kanda. Seetõttu vajavad toidutootjad sarnaselt eratarbijatega elektrile ja gaasile hinnalae kehtestamist või siis finantstuge kasvanud kuludega toimetulemiseks,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Tema sõnul on elektrihindade tohutu hüpe pannud toidutootjad väga raskesse olukorda. Kui tavatarbijal on võimalik ajutiselt elektritarbimist vähendada või lausa katkestada, siis põllumajandustootmises ja toidutööstustes sellist võimalust reeglina ei ole.

Põllumajandus-Kaubanduskoda teeb praeguse energiakriisi valguses väga murelikuks see, et valitsusel puudub kava, kuidas leevendada ettevõtete energiakulude hüppelist tõusu. Esmaspäeval pöördusid nad koos teiste ettevõtlusorganisatsioonidega valitsuse poole, et tööstustes oleks kütmiseks võimalik kasutada soodusmääraga erimärgistatud diiselkütust, mis vähemasti osades tööstustes aitaks leevendada suurte energiakuludega seotud muret.

Olukord läheb raskemaks

Kuigi kõrgete elektrihindadega toimetulek on põhiliselt ettevõtete endi mure, tõi tööandjate keskliidu juht Arto Aas näiteks ka ettevõteteid, mis on ajutiselt olnud sunnitud elektri tipphindade ajal tegevust peatama. Kuna kütteperioodiks ootavad energiatootjad ja -müüjad nii kõrge hinnataseme ja -kõikumiste püsimist, saab olukord sügis-talvisel perioodil olema ilmselt suvest ka keerulisem. „Iga selline seisak on samm üldisele kriisile lähemale, sest ettevõtete käekäigust sõltuvad inimeste töö ja sissetulek ning laialdasem kindlustunne,“ hoiatas ta.

Aasa sõnul on toetusmeetmete puhul oluline meeles pidada, et ühel või teisel moel maksame maksumaksjatena need lõpuks ise kinni. „Seetõttu peaksid toetused olema lühiajalised ning ühes nendega tuleb lahendada energiaturu süsteemsemaid probleeme, mis takistavad uute tootmisvõimsuste turule lisandumist. Tööandjad ootavad riigilt pikaajalist ja tõsiseltvõetavat plaani energiajulgeoleku tagamiseks, äärmuslike hinnakõikumisteta. Lühiajaliselt võib olla vajadus toetuse järgi, kuid pikaajaliselt aitavad ainult investeeringud ja avatud ning läbipaistvate reeglitega energiaturg,“ kinnitas Aas.

Eesti toidutootmist peab toetama

Eesti suurim jäätisetootja Premia, mille 9 võimsat tootmisliini, kõik külmutusseadmed ja kvaliteedi tagamiseks vajalik tehnika nõuavad tõrgeteta toimimiseks väga palju elektrienergiat, mõtles säästlikult juba varem ning saavutas tänu sellele konkurentsivõimelise elektri hinna.

„Kallinev energia tõstab toodete omahinda ja vähendab kodumaisest tootmisettevõtetes toodetavate toodete ekspordivõimalust ja konkurentsivõimet siseturul. Ettevõtted, kes ei ole varasemalt energiasäästlike lahenduste leidmisega tegelenud, otsivad praegu lahendusi ja loodavad suures osas riigi abile. Sellises olukorras on elektrituru reform üks lahendusi ja pakub ettevõttele leevendust,“ rääkis Premia juht Aivar Aus.

Jäätisetootja teekonnal kaasaegsema rohelisema tootmise suunal on olnud mitmeid etappe, millest suurimad – üleminek 100% taastuvale elektrile ja automatiseeritud LED-valgustitele ning elektritarbimist vähendava teenuslahenduse kasutuselevõtt, on praegu edukalt saavutatud.

Premiale valmistab nüüd enim peavalu gaasi hind ja kättesaadavus, sest ilma gaasita ei saa ettevõte kahjuks toota. „Me tegutseme praegu alternatiivse lahenduse osas, aga see võtab veel mõned kuud aega bürokraatia tõttu. Praeguses majandusolukorras võiks ehituslubade väljastamine olla prioriteet ja otsused peaksid sündima kiiremini,“ möönis Aus.

Energia suurenevate kulude kompenseerimine ettevõtetele on tähtis. Kahjuks prioriteedid riigis pole veel paigas ja toidutööstus ei ole veel 100% gaasiga tagatud ja tööd selles osas on vaja jätkata.

Ausi hinnangul on riskantne kaotada kasvõi mingi osa kodumaisest tootmisest ja hakata tarbima välismaist toitu, mis on toodetud hinnalt soodsama energiaga ja seega on konkurentsivõimelisem. „Riik peaks kohalikku toidutootmist alati toetama, kas meetmete või muude piirangutega tootmise kasuks. Oluline on, et kodumaine toidutootmine Eestis jätkuks, see tagab inimestele töökohad, toiduga varustatuse ja riigile maksude laekumise,“ kinnitas Premia juht.

Murelikud ülikoolid

Kõrged energiakandjate hinnad teevad murelikuks ka ülikoole. Tallinna Tehnikaülikooli rektori Tiit Landi sõnul on energiakandjate ja eriti elektri hindade kiire tõus muutunud ülikooli funktsioneerimises üheks elulisemaks küsimuseks. „Arvutasime välja eelmise nädala elektri rekordkõrge hinna põhjal, mis ulatus 4000 euroni megavatt tunni eest ning isegi olukorras, kus suvisel ajal on meil osa jahutusi maha keeratud, siis tavakasutuse korral oleks tunnihind ülikoolile olnud 8000 eurot. Kui korrutada see ööpäeva tundide arvuga, siis saame juba tohutu summa. Kuu kulu oleks aga juba üle 5 miljoni euro,“ arvutas ta.

Land selgitas, et sügisel tuleb niisuguseid olukordi veel, sest elektri kasutamist ülikoolil oluliselt vähendada ei õnnestu. „Laborid ja külmkapid peavad kogu aeg töös olema ning see on tõsiseks probleemiks. Kuigi kutsume ka ülikoolis igati kokkuhoiule, kustutama enda järel tuled ja külma ilma puhul panema rohkem riideid selga, pole see tekkinud probleemile lahenduseks,“ möönis Land.  

Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseri sõnul on energiakandjate ülekulu sel aastal ligikaudu kolm miljonit eurot, millega ülikool pole arvestanud. „Ülikoolidele antavast lisarahast kõikide kulude katmiseks kindlasti ei jätku. Kui siia lisada veel üliõpilastele kallinenud kommunaalkulud, siis seisavad ülikoolid ja tudengid sügiseks tõsiste lisaraskuste ees,“ tunnistas Asser.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.