"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Tallinna Kalevi staadionile püstitatakse Ullo Toomi kuju (0)
24. august 2022
Foto Ilja Matusihis

Eesti laulupidude isa Ullo Toomi saab 14. septembril 120-aastaseks ja et tema mälestust austada, on noored tantsujuhid üle Eesti avanud kogumiskonto eesmärgiga panna Ullo Toomi monument Kalevi staadionile tantsijatele muhedalt naeratama. 

Aastatel 1935-1983 elanud Ullo Toomi oli sõjaaegadel soikunud rahvatantsu tegevuse taaselustaja, kes võttis ette treeningmetoodika kujundamise, harjutusvara koostamise ja rahvatantsu populariseerimise. Ullo Toomi nimega jääb alati kaasas käima suure mõttealgataja ja ülemaaliste tantsupidude rajaja aupaiste.

Jalgratta vahetajast viiuli vastu on saanud eesti rahvatantsu suurmees. Tema 1953. aastal kirjutatud raamatut ”Eesti rahvatantsud” hüütakse senimaani Eesti tantsu piibliks. Eesti rahvatantsu ema, Anna Raudkats kirjutas 1953. aasta sügisel oma tänukirjas Toomile:
„Õnnitlen Teid selle raamatu ilmumise puhul! See on nii sisult kui vormilt midagi seniolematut, otse suurepärane! „Ega muidu öelda, et „mis pikkamisi tuleb, tuleb hästi“. Nüüd aga on meil raamat, mille üle võime õigustatult uhked olla. Kiitus jatunnustus Teile!”

Tema teenete tunnustuseks omistatud rahvakunstniku aunimetuse ning hüüdnime Tantsutaat on ta auga välja teeninud.

Toomi kuju Kalevi staadionile viimise mõtte algataja, MTÜ asutajaliige ning Ullo Toomi õpilane Ilma Adamson on öelnud: “Tunnen, et kanname vastutust mitte pelgalt tantsu kui ühe ilusa kunstivormi, vaid ka tema teerajajate ees, hoidmaks pärandit, seda edasi kanda, täiendada ja arendada, et meie eesti tantsu autorilooming kannaks endas tõsiseltvõetavat kunstiväärtust ning oleks ka võrdväärne mistahes muude kunstiliikidega.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.