"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Tallinna linn koostas elurikka haljastuse kataloogi (1)
24. august 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

„Kataloog on abiks aiapidajale, aiakujundajale ja maastikuarhitektile, et teha teadlikum taimevalik aias, haljasalal või tänaval. Nii jõuavad meie aeda ja linnaruumi funktsionaalsemad taimeliigid, millel on lisaks silmailule ka oluline väärtus tolmeldavatele putukatele, lindudele ja teistele loomaliikidele,“ sõnas haljastuskataloogi üks autoreid, Tallinna Botaanikaaia maastikuarhitekt Liivi Mäekallas.

Tallinna linn koostas elurikka haljastuse kataloogi, et igaüks saaks oma koduümbrusesse elurikkust hoidvaid taimi istutada.  Aadressil haljastus.tallinn.ee asuvast kataloogist leiab ligi 900 taime, mis sobivad nii haljasalale kui ka aeda. Lisaks kirjeldusele saab iga taime kohta teada, kui väärtuslik on ta tolmeldajatele ja keda ta ligi meelitab.

„Looduslike tolmeldajate ehk kimalaste, erakmesilaste, sirelaste ja liblikate arvukus on kõikjal maailmas hakanud kahanema. Elupaikade kadumise kõrval on selle üheks peamiseks põhjuseks just toidutaimede puudus. Kuid ühte „supertaime“ pole olemas: erinevatele tolmeldajaliikidele ja -rühmadele sobivad erinevat tüüpi ja erineval ajal õitsevad taimed. Seetõttu peab tolmeldajasõbralikus aias ja linnaruumis tagama, et õitsvaid meetaimi jätkuks katkematult kevadest sügiseni,“ rääkis kataloogi teine autor, Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal.

Elurikka haljastuse kataloog valmis 2022. aastal Tallinna Putukaväila arendava B.Green projekti raames. Kataloogi sisu panid kokku maastikuarhitekt Liivi Mäekallas ja elustiku ekspert Meelis Uustal. Kataloogi veebirakenduse tegi Blueglass Interactive OÜ.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kas Tallinna linn või eesti keeles Tallinn?
29. aug. 2022 21:03
Olgu kuidas on aga selle eest tänan omaltpoolt kõiki koostajaid, kaasaaitajaid - see on üks väga asjalik tegu. Selle võiks kuulutada Tallinna Aasta Roheliseks Tegususeks ! Jõudu kõigile!