"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
134 aastat Tallinna trammi Trammi sünnipäeva puhul rõõmustas reisijaid muusikatramm (0)
24. august 2022

„Pikk ajalugu kohustab, ent annab ka erakordsed võimalused. Kui 2017. aastal sai teoks suur projekt, mis viis trammiliiklust kesklinnast otse lennujaama, siis täna meie suurem väljakutse on aastaks 2025 trammiühenduse loomine reisisadamaga ning 23 uue trammi vastu võtmine paari aasta pärast,“ ütles Tallinna Linnatransport AS-i (TLT) trammiteenistuse direktor Meelis Telliskivi, kelle sõnul on Tallinna tramm täna parema tervise juures kui eales varem kogu oma väärika ajaloo kestel ning seda ootab muljetavaldav tulevik.

24. augustil saab Tallinna tramm 134 aastaseks. Just sellel päeval läks 1888. aastal Tallinnas liinile esimene tramm – linlasi Kardiorgu sõidutav hobukonka. Sünnipäeva puhul sõidab Kadriorg-Tondi liinil täna muusikatramm, kus mängib Tallinna Linnatranspordi puhkpilliorkester.

Telliskivi sõnul on tramm ühistranspordiliikidest keskkonnasõbralikkuse mõttes kõige väiksema jalajäljega ühe ruutmeetri kohta. Tallinna elanikud ja külalised kasutavad hea meelega linnas liiklemiseks trammi ning pikas plaanis trammiliinide laiendamine aitab kaasa siinsete transpordiprobleemide lahendamisele. „Selliste oluliste sõlmpunktide, nagu lennujaama ja reisisadama sidumine vanalinnaga trammiühenduse kaudu muudab Tallinna mitte ainult mugavaks elukeskkonnaks kohalikele, vaid ka atraktiivseks sihtkohaks turistidele,“ rääkis Telliskivi.

TLT trammiteenistuse direktor tõi esile, et tramm on jäänud linlaste soosituimaks transpordivahendiks läbi kõigi aegade, mida tõendab seegi, et Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud iga-aastastes avaliku arvamuse uuringutes on trammi hinnatud mugavuse ja sõidukindluse poolest teistest ühistranspordiliikidest paremaks.

„Rahva poolehoid trammidele tuleneb mitmest asjaolust. Kõigepealt on tramm sagiva ja närvilise linnaliikluse keskel juba oma massilt otsekui rahu ja kindluse saareks. Trammile istudes on enim võimalust, et sõitjateruum pole ülerahvastatud ning jõuad vääramatult sihtpunkti ka siis, kui keskpäevane liiklusummik teised linnasõidukid peatab. Tramm on nagu omaette maailm, mis juba enam kui sada aastat tähendab kulgemist, päralejõudmist ja stabiilsust – ning seda hinnatakse“ ütles Meelis Telliskivi. Ühtlasi kutsub ta üles kõiki autoomanikke loobuma oma autost kas või päevaks ning tegema oma sõidud trammi, bussi või trolliga.

Trammi sünnipäeva puhul läheb liinile ka muusikatramm puhkpilliorkestriga. Erilist trammi võib kohata liinil number 3 alates kella kahest päeval. TLT Puhkpilliorkester tähistas eelmisel aastal oma 60. juubeliaastat. Orkestri loomisest alates 1960.a. on osa võetud kõikidest Eesti üldlaulupidudest, erinevatest puhkpillimuusikapäevadest ja –festivalidest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.