"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu eesmärgiks on vanalinna arendamine kaasaegse linnasüdamena (0)
24. august 2022
Foto Albert Truuväärt

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on parim viis vanalinna väärtuste hoidmiseks selle arengu toetamine atraktiivse ja mitmekesise elukeskkonnana. „Fookuse sättimine elukeskkonnale täidab mitut eesmärki: esiteks on kodukandi väärtusi hindavad elanikud parimad pärandihoidjad. Lisaks on kohalike elanike jaoks mõnus linnasüda atraktiivne ka linna külastajale,” selgitas Lippus.     

Eile kogunes esmakordselt koosolekule uues koosseisus UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu. Kohtumisel sõnastati prioriteedina vanalinna arengu suunamine elava ning kohalikku elu toetava linnasüdamena ning anti nõukogu liikmetele ülevaade vanalinna arengukava, muinsuskaitseala kaitsekorra ja kesklinna üldplaneeringu koostamise hetkeolukorrast. 

„Meil on hea meel, et UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu on uuesti kokku kutsutud. Tallinna vanalinna haldamise oluline lähtekoht on pärandikaitse ehk selle erakordse ülemaailmse väärtuse säilitamine, mille tõttu vanalinn pea 25 aasta eest maailmapärandi nimekirja kanti.  Eri osapooli, ametkondi ja eksperte koondav nõukogu on vajalik koostööplatvorm, et arutada, kuidas säilitada kultuuripärandit nii, et vanalinn oleks samal ajal ka tore elu- ja ettevõtluskeskkond ja reisisihtkoht,“ ütles UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni kultuuriprogrammide koordinaator Margit Siim.

Nõukogu koguneb järgmine kord oktoobri alguses. 

UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu ülesanneteks on jälgida vanalinna arengudokumentide koostamist ja selle täitmist; teha ettepanekuid vanalinna kaitse paremaks tagamiseks maailmapärandi paigana;  nõustada linnavalitsust vanalinna elu-, turismi- ja ettevõtluskeskkonda mõjutavate tegevusstrateegiate väljatöötamisel; analüüsida vanalinna toimimiskeskkonda ja teha ettepanekuid selle arendamiseks ning korraldada koostöös ametkondade ja ekspertidega maailmapärandi linna staatusest tulenevate nõuete täitmist maailmapärandi haldamisel ja juhtimisel.

UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu moodustati 2010. aastal, kuid paraku jäi vahepeal selle tegevus soiku. Tänavu juunis otsustas linnavalitsus nõukogu uuesti kokku kutsuda ja kinnitas selle koosseisus: abilinnapea Madle Lippus (nõukogu esimees), Kesklinna linnaosa vanem Monika Haukanõmm (aseesimees) ning liikmetena abilinnapea Joosep Vimm, Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskuse linnaplaneerija Eva-Maria Aitsam, Tallinna Transpordiameti juhataja Andres Harjo, Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti juhataja Hillar Sein, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja Ain Valdmann, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik, Tallinna Linnavaraameti kinnisvaratoimingute osakonna juhataja Ulna Kruus, UNESCO Eesti Rahvusliku Komitee peasekretär Margit Siim, Muinsuskaitseameti ehituspärandi osakonna juhataja Kais Matteus, Eesti Arhitektide Liidu esindaja Toomas Adrikorn ja Tallinna Vanalinna Seltsi esindaja Toomas Oosalu. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.