"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
fotod ja video Kõlvart: tegin kolleegidele linnapeadele ettepaneku, et me võiksime maailmakoristuspäeva pühendada Läänemerele (0)
25. august 2022

„Läänemeri on olnud inimestele oluline juba aastatuhandeid – algul toiduallikana, hiljem kaubateena. Kahjuks on inimesed ka põhjuseks, miks mere ökosüsteem praegu kannatab ja hääbub. Läänemere päev aitab juhtida tähelepanu sellele, et kõigil mereäärsetel elanikel on kohustus merd kaitsta ja leida viise ressursside säästlikumaks kasutamiseks. Iga väiksemgi samm loeb, alustades olukorra teadvustamisest ning lõpetades konkreetsete tegudega,“ ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. 

Vaata galeriid (16)

Läänemerepäeva tähistatakse igal aastal augusti viimasel neljapäeval. Tallinnas algas tänane päev Noblessneri sadamas, kus loodi otseühendus Helsingi ja Stockholmi linnadega. Tänavu on peamiseks teemaks keskkonna probleemid ja kaitsemeetmed ühise mere erinevatel rannikutel.

„Täna on muidugi tähtis mäletada ka seda, et meri on elukeskkond ja ma tegin kolleegidele linnapeadele ettepaneku, et me võiksime maailmakoristuspäeva pühendada Läänemerele,“ lausus Kõlvart.

Vaata galeriid (27)

Kuigi Läänemeri on üks reostatumaid meresid maailmas, leiab Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere, et viimastel aastakümnetel on selle seisukord paranenud.

„Mere seisukorra parandamine algab maalt,“ lausus ta. „Sellest, et me ei viska sigaretikonisid tänavale, vaatame, kuhu me paneme väetisi. Sellest, et puhastame ära linnadest ja inimasustusest tuleva heitvee. Tallinna veepuhastusjaam võtab välja 99,5 protsenti nendest ainetest, mis ei pea merre jõudma.“

Enamik Läänemerest ja rannikualadelt leiduvatest jäätmetest on plastiksuitsukonid ja sigaretifiltrid, mis on toksilised ega biolagune. Igal aastal jõuab Eesti loodusesse pea kaheksakümmend tonni sigaretifiltreid. Täna toimusid ka Tallinna mereäärsetel aladel koristustalgud.

Täna hommikuks jõudis Noblessneri sadamasse ka Helsingi linna päästeameti õlitõrjelaev, mis on külastajatele avatud kuni pühapäevani. Kõige tihedam tööaeg on meeskonnal suvel, mil väiksemaid õlireostus tuleb ette umbes kolmekümnel korral.

Läänemerepäevaga said täna avatud ka Tallinna merepäevad. Näiteks Lennusadamas saab laadal sisseoste teha ning muidugi ka merele minna. „Väga lahe oli, kiire,“ ütles Merilin merelt maale astunud Merilin. „Lained olid päris suured ja saime mõnusalt märjaks. Laps ütles ka väga vahva kommentaari, et ta ei teadnudki, et laevad oskavad driftida.“

Kes tahab ka ise veel tänagi kiirkaatrisõidu Tallinna lahel ette võtta, siis saab seda teha kuni kella kümneni õhtul lennusadamas A2 kai juures.

Ja siis kollane iseendast rääkiv paat kai ääres juba ootabki. Paadi peale mahub korraga 12 inimest, sõidud käivad peaaegu lakkamatult.

Merepäevade melu kestab kuni 28. augustini Noblessneris, Lennusadamas, Vanasadamas ja Haven Kakumäel.

Läänemere päeval on tähelepanu keskmes meri oma mitmekesisuse ja väärtusega. Sel päeval korraldatakse Eestis, Soomes, Rootsis ja Venemaal mitmesuguseid ettevõtmisi, mille eesmärk on innustada inimesi ja organisatsioone pöörama rohkem tähelepanu Läänemere olukorrale ning tegema konkreetseid tegusid selle parandamiseks. Läänemere päeva toimumist Eestis koordineerib Soome Instituut koos Soome suursaatkonnaga. Eestis tähistati Läänemere päeva esmakordselt 2020. aastal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.