"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
fotod Tallinnas taasavati Kaarel Kurismaa trammi-installatsioon (0)
25. august 2022
Kaarel Kurismaa. Foto: Mats Õun

“Tegemist on väga kõrge kunstilise väärtusega teosega, mille mälestisena kaitse alla võtmise protsessis paar aastat tagasi Tallinn ka ise osales. Seda suurem on hea meel selle üle, et objekt on nüüd kunstniku näpunäidete järgi restaureeritud ning selle avamine toimus väga tähenduslikul päeval – 29 aastat pärast selle esialgset valmimist,” selgitas abilinnapea Madle Lippus, kelle sõnul on restaureeritud trammi-objekt oluline täiendus Tallinna avalikku ruumi, kus ruumi tähenduslikumaks ja inimmõõtmelisemaks muutvaid kunstiteoseid üldjuhul napib.

Eile, Tallinna trammi 134-aastapäeval taasavati ajaloolisel trammipargi esisel väljakul (Vana-Lõuna 10) restaureeritud Kaarel Kurismaa installatsioon „Tallinna trammi-objekt“. 

Vaata galeriid (38)

„Tallinnas on trammid juba 134 aastat järjepidevalt kodanikke teeninud. Väärikas trammimonument aitab meil trammi pikaajalist olulist rolli linnakodanike teenindamisel meeles pidada,“ sõnas Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. „Paraku on linnu, mis aastakümneid tagasi trammi aegunuks pidasid ja sellest loobusid. Ka Tallinnas on seda kaalutud, kuid õnneks selle arutu mõtte teoks tegemiseni ei jõutud. Tallinna ühistranspordiliikidest on tramm kahtlemata kindlaim, kiireim ja ühtlasi kõige suurema  jõudlusega ning kõige keskkonnasõbralikum liiklusvahend.“

Eesti heli-ja kineetilise kunsti teerajaja Kaarel Kurismaa loodud skulptuur “Tallinna trammi-objekt” valmis 1993. aastal ning see avati toona trammiliikluse 105. aastapäevaks. Teose algne versioon pärineb 1983. aastal valminud Tallinnfilmi nukufilmist „Trammivasikas“ (stsenarist Paul-Eerik Rummo, režissöör ja kunstnik Kaarel Kurismaa). 2020. aastal tunnistati „Tallinna trammi-objekt“ kultuurimälestiseks.

Tallinna trammi-objektil on oluline koht Eesti kunstiajaloos. Tegemist on kunstniku ainsa praeguseni säilinud avalikus ruumis säilinud skulptuuriga. Teos asub tänaseni oma algsel asukohal, ajaloolise trammipargi esisel väljakul. See asub linnaruumis märgilise tähendusega paigas, millel on vahetu seos trammipargiga. Tallinna linnaruumi monumentaalobjektest on tegemist ühe kaasaegsema ja erilisema installatsiooniga. Ühtlasi on tegemist ainulaadse linnakujundusliku objektiga perioodist, mil avaliku ruumi skulptuure telliti ja valmistati vähe.

Kaarel Kurismaa on Eesti maali- ja installatsioonikunstnik. 1965. aastal lõpetas Kurismaa Tartu Kunstikooli kunstilise kujundajana, 1966–1971 õppis ta ERKI-s maali erialal. Ta on töötanud dekoraatori, animaatori ja pedagoogina.

Installatsiooni taastamistööd toimusid Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitseosakonna ja Tallinna Kesklinna valitsuse koostöös ning tööde kogumaksumuseks oli ligi 85 000 eurot. Objekti metallosa restaureeris tänavu suvel Paul Uibopuu (Restitutor OÜ) ja ehitusliku osa Trust Ehitus OÜ. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.