"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Terviseamet Tervisetõendi puudumine ei takista kooli vastu võtmist (1)
28. august 2022
Albert Truuväärt

Terviseamet tuletab meelde, et kuigi koolieelse tervisekontrolli tegemine on oluline ja vajalik, ei tohi see saada takistuseks lapse kooli vastu võtmisel.

Lapse koolieelne tervisekontroll viiakse Eestis tavapäraselt läbi perearstikeskuses ning pabertõendeid selle kohta enam ei väljastata. Kõik andmed lapse tervise kohta kantakse tervise infosüsteemi, millele on ligipääs kooliõdedel. Niisiis ei ole korrektne nõuda pabertõendit ka Ukraina põgenike lastelt ning sellise tõendi puudumine ei saa olla takistuseks lapse kooli vastuvõtmisel.

Koolidele on saadetud käitumisjuhis, mis peaks välistama olukorra, et laps jääb tervisetõendi puudumise tõttu kooli vastu võtmata.

Kui Ukraina sõjapõgenike lapsele on juba tehtud põgenikele suunatud üldine tervisekontroll, leiab kooliõde tervise infosüsteemist kogu vajaliku info ning peab seda arvestama tervisetõendina. Kui üldise tervisekontrolli andmetes esineb puudujääke, võib kooliõde teha täiendavaid toiminguid, näiteks kaaluda, mõõta, kontrollida silmi ja küsida vanematelt andmeid immuniseerimiste kohta. Vajadusel suunab kooliõde lapse perearsti juurde ja on nendes toimingutes abiks, aidates perearsti leidmise ja külastusaja broneerimisega. Kooliõel on soovitatav lapse visiit perearstiga eelnevalt kokku leppida. Kui Ukraina lapsele ei ole tehtud üldist ega koolieelset tervisekontrolli, suunatakse õpilane perearsti juurde kontrolli samade põhimõtete järgi. Selline tervisekontroll tuleks teha kolme kuu jooksul.

Kui kooliõde suunab lapse perearsti juurde, viiakse lapse uuringud läbi lähtuvalt tervisekontrolli juhendist. Kui lapsel on juba püsiv elukoht antud piirkonnas, võib perearst lapse oma nimistusse võtta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
29. aug. 2022 15:08
Kooliõel peab olema ligipääs vaid sellele tõendile, kogu ülejäänud terviseinfo peab saama tema eest sulgeda.