"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kasti kogutud konidest saab plastmaterjal 3D printimiseks (1)
29. august 2022
Foto: Filaret OÜ

Läänemere päeva raames paigaldati Põhja-Tallinnas randa spetsiaalsed prügikastid, et vältida suitsukonide sattumist merre. Kastidesse kogutud konid saavad hiljem uue elu 3D printimise materjalina.

Esialgu on tegu katseprojektiga, mis kestab kaks kuud. “Igal aastal jõuab loodusesse pea 80 tonni sigaretifiltreid, milles sisalduvad toksilised ained satuvad läbi mereloomade ka inimeste toidulauale. Loodan, et konikastid aitavad vähendada selle mereprügi teket,” ütles abilinnapea Joosep Vimm.

“Projekti teeb eriti põnevaks, et lisaks konide kokku korjamisele rannast töödeldakse need ümber komposteeritavaks 3D printimise materjaliks ning niimoodi vähendatakse ka plastjäätmete tekkimist.” Suitsukonid on Läänemere üks kõige levinum mereprügi liik, mis on toksiline ja ei lagune. Üks suitsukoni võib mürgitada kuni 1000 liitrit vett ning konist vette eritatud mürkained võivad seal püsida kuni kümme aastat, olles vee-elanikele surmavad.

Kastid paigaldati esialgu kaheks kuuks Stroomi rannaparki, Pikakari rannas Katariina kaile ja kalurite slipi juurde, Kalaranna uue promenaadi äärde, Kopli liinide promenaadi äärde, Lennusadama juurde ning linnahalli kaile, kus lähiajal avatakse ka väliterrassiga kohvik. Ühtekokku pannakse linnaruumi 20 konikasti.
Projekti viib läbi Tallinna Strateegiakeskus koos ettevõttega Filaret OÜ. Kui projekt osutub edukaks, ostetakse tulevikus firmalt konikastid välja ning need paigaldatakse mujalegi mere ja jõe äärde.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Nikita
21. sept. 2022 08:42
Tublid!!!