"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Tule liikumiskuul maratonile ja rattaga sõitma! (0)
29. august 2022
Scanpix

“Tallinna maraton annab enesekindlust ja rõõmu! Kes on muusik, teeb seejärel paremat muusikat, ja kes ehitaja, paremaid hooneid. Kümnekilomeetrist rada soovitaksin huvilistele julgesti,” lausus Tallinna maratonile erilised medalid kujundanud Priit Verlin.

Septembris tähistab Tallinn liikumiskuud, millele on nime andnud iga-aastane Euroopa liikuvusnädal. Lasnamäel korraldab Velomarket OÜ 3. septembril jalgratturite ühissõidu. Üritus on tausta ja koguneda saab alates 11.45 Velomarketi (Tähesaju tee 31) ees. Sõit ise algab kell 12. “Esimene ühissõit koostöös Velomarketiga toimus meil sel kevadel ning osutus populaarseks, seega otsustasime ühissõitudega jätkata,” ütles Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko. “Teekonna pikkus annab võimaluse osaleda kõigil huvilistel.”

Sõidu teekonnatähised on Velomarket (Tähesaju 31) – Tondiraba – Meeliku – lauluväljak – Pirita tee – Russalka – Kadriorg – Ilvese sild (Siug) – Majaka – Pae – Pae promenaad – Punane – Varraku ja Velomarket (Tähesaju 31).

Sõit kestab 1,5-2 tundi. Oodatud on kõik elektritõukerataste, jalgrataste, elektrirataste ja muude liikuritega tulijad. Sõitu juhivad ning informatsiooni marsruudi kohta jagavad Velomarketi rattapoe töötajad. Eelregistreeruda pole vaja ning kõikide lõpetajate vahel loositakse välja kingitusi.

Patriootlik autasu


Septembris keskel toetab Tallinna linn rahvusvahelise Tallinna maratoni korraldamist, mille osalisi ootab pikemate distantsidena klassikaline 42,2 km pikkune maratonijooks ja 21,1 km poolmaraton. Paralleelselt toimub 1.-30. septembrini Tallinna maratoni virtuaaljooks, millel saab kaasa lüüa mistahes maailma nurgas. Samuti toimub virtuaalne lastejooks.

Tallinna maratoni võistlustrassid viivad osavõtjaid 10. ja 11. septembril eripalgelistesse paikadesse. Peakorraldaja Mati Lillialliku sõnul läbivad need esimest korda kuut linnaosa: Kesklinn, Põhja-Tallinn, Haabersti, Mustamäe, Kristiine ja Nõmme. Esmakordselt antakse start tänavu Toompea jalamilt, mistõttu saavad võistlustrassi läbinud kaela ka unikaalsed medalid. “Eesmärk oli luua midagi heas mõttes patriootlikku,” rääkis medalite autor Priit Verlin.

“Sel aastal on tegu vägagi ajaloolise stardipaigaga, Pikk Hermann on ilus sümbol! Vaatasin teda ühelt poolt ja teiselt poolt ning mõtlesin, et maru vahva oleks panna uudne medal riiulisse püsti. Selline Toompea torni loogiline asend ju on. Lisasin tsingisulamist valatud medalile glasuurvärvides sinimustvalge lipu, sest Tallinna maratoni osaliste kandepind on suur. Sellelaadset püstiseisvat medalit ma internetis avarustes otsides ei leidnudki – seega on see unikaalne kogu maailmas. Reeglina medalid ju ripuvad, kuid nüüdse medali saab paigutada märksa lihtsamalt. Põhidistantsid ja combo läbinud saavad nüüd medali tänu selle tugijalgadele panna laua peale püsti nagu suveniiri kohast, kus on käidud. Väga abstraktsed medalid ei kõneta, nüüdne dünaamiliselt ka Toompea müüri kujutav jooksumedal on aga hea reklaam kogu Tallinna linnale. Medal ja suveniir on nüüd ühes!”

Pärast lõppu uhke tunne

Kunagise eduka teivashüppajana on Verlin ka ise üha enam jooksu harrastama hakanud. “Eelmisel aastal tegin Tallinna maratoni sügisjooksu kümne kilomeetri distantsi läbi,” ütles Verlin. “See mõjus väga hästi! Seda enam, et Pirita distants oli imeilus. Muidugi peab maratonil osaledes ka passi vaatama, sest ennast on väga lihtne ära lõhkuda. Kümne kilomeetri rada aga soovitaksin huvilistele julgesti!”

Verlin soovitab septembris vabas õhus liikumist igale huvilisee. “Tallinna maraton annab enesekindlust ja rõõmu! Kes on muusik, teeb seejärel paremat muusikat, ja kes ehitaja, paremaid hooneid. Tallinna maratoni vaated ja rajad on imeilusasti valitud,” ergutas Verlin osalema.

Maratoni võistluskeskus ning spordi- ja tervisemessi ala paiknevad Vabaduse väljakul, kus toimuvad ka autasustamistseremooniad ning kultuuriprogramm. Eri distantse on kokku viis, registreeruda saab https://www.jooks.ee/et/tallinna-maraton/.

Tammsaare pargis uudsete liikumisvahendite näitus

• 7. septembril avatkse Tammsaare pargis uudseid liiku misvahendeid ja tehnoloogiaid tutvustav näitus
• Egiidi all – Terve Kristiine liigub, liigu sina ka! saab Löwenruh’ pargis kolmapäeviti kell 12 osaleda välitreeningutel.
• Liikumist ja värsket õhku hindavaid nõmmekaid ja mustamäelasi ootab nuputamis- ja orienteerumismäng, kus osalemiseks on vaja täislaetud akuga mobiiltelefoni. Kui märkmete tegemine telefonis on ebamugav, siis võib kaasa võtta ka paberi ja pastaka. Mängida saab enda valitud ajal. Seikluse pikkus ja ajakulu sõltub eelkõige mängijast endast, kuid keskmiselt võiks arvestada nelja tunni ja 10 000 sammuga. Osalemissoovist saab anda teada urmas@meelelahutus.eu

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.