"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video ja Galerii Tallinna Merepäevad lõpetas mereparaad (0)
29. august 2022

Tallinna vetest saab püüda nii räime kui ka forelli ning Kalastaja ABC koolitus õpetab 25.-28. augustini kestvatel Tallinna merepäevadel kala veest kätte saama. Head muusikat toovad kuulajateni Laura Põldvere, Evelin Samuel, Tanel Padar, Uku Suviste, Ivo Linna, Hanna-Liina Võsa, Rebecca Kontus jpt tuntud lauljad.

Vaata galeriid (42)

Mere- ja perepidu läheb lahti Vanasadamas, Lennusadamas, Noblessneri jahisadamas ja Haven Kakumäe jahisadamas, ning tavapäraselt on see tasuta. Tänavu kestavad merepäevad varasemast päeva võrra kauem, need lähevad lahti juba neljapäeval, 25. augustil. Päev hiljem saab publik Noblessneri jahisadamas osa Laura Põldvere ja tema bändi suvisest rännakust. “Meie kava hõlmab tuntud kavereid üle maailma,” rääkis Põldvere. “Laulame eri stiile maailma eri otstest! Näiteks Ed Sheerani või Queeni ja Michael Jacksoni muusikat, Marju Kuudi ja Ivo Linna lugusid. Mõnusaid meloodiaid eri ajastuist. Bändi koosseis on samuti paeluv, üks solistidest saksofonist Villu Veski.”

Vaata galeriid (66)

Suhtest merega on Põldvere sõnul ajendatud ka kontserdi pealkiri Laura Covers The World. “Olen pärit voorte keskelt Lõuna-Eestist, kuid merega on mul kindel suhe olemas,” lausus Põldvere. “Olles nüüd juba pikalt Tallinna lähedal elanud, on meri mulle lähedaseks saanud. Mereteedest, mis maid meile lähedaseks muudab, on ajendatud meie kava pealkirigi. Ütleb ju ka Hemingway, et igast sadamast võib leida eestlase! Sel suvel külastasin üht meie põhjapoolsemat, Keri saart, ja tegin seal väikest viisi linnuvaatlusi. Mulle meeldib veelauda sõita ja olen käinud kalastamaski. Kalastada eelistan otse vees spinninguga, veekostüüm seljas. See on põnevam, tegevust jätkub! Olen kärsitu hing, kes niisama paadis istuda ja oodata ei malda.”

Vaata galeriid (71)

Kuidas saada merest kala kätte?

Merepäevade esimene üritus on 25. augustil kell 12 Noblessneri jahisadamas algav keskkonnahoidliku kalastaja ABC töötuba suurtele ja väikestele. “Kalasaagiga on väga lihtne – kes läheb kalale, see saab kala, ja kes ei lähe, see ei saa,” rääkis populaarse raamatu “Kalastaja ABC” autor ja kauaaegne kalamees Hanno Kask.

Vaata galeriid (46)

“Harrastuskalastajatele jätkub praegu kindlasti ahvenat, praegu on ahvenapüügi hooaeg. Järvedes on ahvenat isegi liialt. Söövad ära tindivaru ja võivad põntsu panna rääbiselegi. August on ka hea lestakuu. Kui aga varem elutses siin valdavalt jõelest, siis nüüd on meil Läänemere lest ja tavaline lest. Teadlaste uuringute põhjal tuli see muutus eelmisel aastal. Praegu on Läänemere lesta Eesti vetes juba rohkem kui tavalist lesta.”

Vaata galeriid (45)

Tallinna ümbruse merest võib Kase sõnul kala saada küll. “Kevadeti ja sügiseti saab räimeõngega Tallinna läheduses räime püüda, sügisel meriforelligi,” selgitas ta. “Selleks on siis vaja kummipükse, paati ja korralikke meriforelli lante. Kui Pirita jõge pidi üles minna, võib kevadeti kalastajal õnnestuda püüda särge ja vimbagi, kes seal kudemas käib.”

Vaata galeriid (47)

Harrastuskalastaja ABC algab Kase sõnul käsiõngest, mille komplekt võib aga üsna lihtsalt isegi tuhandetesse eurodesse küündida. “Kui varem oli saadaval vaid käsiõng ja spinning, siis nüüd võiks algaja huviline käia kogenud kalamehega esmalt koos kalal ja siis endale kohane varustus välja valida,” soovitas Kask. “Algaja võib tulla õnneks ka ühe euroga toime, näiteks võsast ritva lõigates. Korraliku varustuse hind algab aga tuhandest eurost. Kui aga juba mootorpaadiga merele tahta, tuleb selle soetamiseks ligi saja tuhande euroga arvestada.”

Vaata galeriid (40)

Igaüks saab merd hoida

Muuhulgas juhivad merepäevad tähelepanu mere hoidmisele. Põldvere sõnul sõltub Läänemere olukord meist kõigist. “Peaksime tegema kõik endast oleneva, et meri säiliks puhtana,” lausus ta. “Alustada võib lihtsatest asjadest, näiteks et me prügi merre ei loobi. See on nii loomulik asi. Läänemere uuringud näitavad kindlasti olukorra selgemini kätte, Keri saarel uurivad mere seisukorda tudengid. Saarel on ka väga hooliv kogukond, mis praegu sealset tuletorni taastab.”
Merepäevade korraldusmeeskonna juhi Kristjan Saare sõnul on tegu suurima sel suvel pealinnas toimuva festivaliga, kuhu on oodata vaatama ja arutlema kümneid tuhandeid külastajaid.

Vaata galeriid (21)

Merepäevade esimene kontsert toimub 26. augustil Lennusadamas meremuuseumi kõrval, mis tänavu tähistab oma kümnendat sünnipäeva selles asukohas. Hanna-Liina Võsa, Ivo Linna ning Tallinna politseiorkester toovad publiku ette aastaid unustuses olnud filmimuusika.

Vaata galeriid (27)

Merepäevadeks jõuavad pealinna mitmed suured ajaloolised purjelaevad. Tänavuste merepäevade suurim külaline on Poola lipu all sõitev ja Noblessneri jahisadamas peatuv purjelaev Baltic Beauty.

Vaata galeriid (25)

Külalislaevadest randuvad siin ka Soome purjelaev Alexandra ja Helsingi päästeameti õlitõrjelaev M/S Saukko. Lennusadamasse saabuvad aga Eesti uhkeimad ajaloolised purjelaevad Moonland, Hiiu Ingel ja Lisette ning üle lahe seilab kohale eelnimetatute kõrvale hästi sobituv soomlaste purjelaev Alexandra.

Vaata galeriid (43)

Tule merele sõitma!

Merele on võimalik minna mitmete eriilmeliste veesõidukitega alates aerulauast ajaloolise kahemastilise purjelaeva ja hõljukini välja. “Tänavu on merepäevadel kohal kümneid eri veesõidukeid, ja nagu ikka, pole suur osa neist pelgalt kai ääres imetlemiseks mõeldud, vaid viivad huvilisi ka merele,” rääkis merepäevade koordinaator Lauri Väinsalu. “Sel aastal on esimest korda võimalik käia Tallinna lahel sõitmas ka hõljukiga ja Lennusadamasse saabub Eesti miinijahtija Sakala.”
Baltic Beauty ja ka teised festivalile saabuvad laevad teevad Tallinna lahel mitu sõitu. Hõljuk on aga Eesti üks kiireim veesõiduk, mille suurim kiirus on ligi 90 km tunnis. Ka sellega on võimalik Tallinna lahel sõite teha.

Vaata galeriid (23)

“Merepäevade programmi suurimad etendused ja kontserdid on publikule tasuta, kuid meresõitude eest tuleb lunastada pilet,” ütles Saar. “Suurte laevade merel liikumise