"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video Konikastidesse kogutud konid saavad uue elu (0)
30. august 2022

„Raske on muuta neid, kes viskavad oma koni otse kanalisatsiooni,“ ütles Põhja-Tallinna linnaosa vanem Manuela Pihlap. „Eelmise nädala lõpus käisime paarikümne noorega mööda mereäärt ja korjasime konid ülesse, et need ei satuks merre. See on teadlikkus ja keskkonnaharidus.“

Läänemere päeva raames paigaldati Põhja-Tallinna rannaaladele spetsiaalsed prügikastid, et vältida suitsukonide sattumist merre. Konikastid paigaldati esialgu kaheks kuuks Stroomi rannaparki, Pikakari randa, Kalaranna uue promenaadi äärde, Kopli promenaadi äärde, Lennusadama juurde ning Linnahalli kaile. Ühtekokku paigaldati 25 konikasti.

Lisaks konide kokku korjamisele töödeldakse konid ka ümber 3D printimise materjaliks, sedasi vähendatakse ka plastjäätmete tekkimise probleemi. Kas aga konisid vedeleb siis maas nüüd ka vähem?

„Praegu ma erilisest vahet ei ole küll märganud, ikka on ka selliseid inimesi, kes viskavad maha konid,“ märkis tänavakoristaja Margus Kull. „Võib-olla tulevikus toovad need kastid kasu.“

Enamik Läänemerest ja rannikualadelt leiduvatest jäätmetest on lisaks plastikule just suitsukonid ja sigareti-filtrid, mis on toksilised ja ei bio-lagune.

Üks suitsukoni võib mürgitada kuni 1000 liitrit vett ning konist vette eritatud mürkained võivad seal püsida kuni 10 aastat, olles vee-elustikule surmavalt kahjulikud.

Projekti viib läbi Tallinna Strateegiakeskuse ringmajanduse osakond koostöös Filaret OÜ-ga. Filaret OÜ on ringmajanduse põhimõtteid järgiv ettevõte, kelle suitsukonide kogumisteenus on unikaalne.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.