"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Tallinn kuulutas välja ideekonkursi uue viidasüsteemi loomiseks (0)
30. august 2022
Foto: Scanpix

„Viidad on kvaliteetse linnaruumi lahutamatu osa ning on olulised nii turisti kui ka kohaliku elaniku vaatevinklist. Soovime tagada, et linnas orienteerumine oleks loogiline ja mugav, sõltumata liikumisviisist. Loodan, et konkursile laekuvad tugevad tööd ja saame valida parima lahenduse, mis leiab peagi kasutust üle terve linna,“ ütles abilinnapea Vladimir Svet.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet kuulutas välja ideekonkursi, mille eesmärgiks on leida ühtne lahendus kõigile linnaruumis kasutatavatele viitadele. Konkursil osalemistaotluste esitamise tähtaeg on 13. september ning võistlustööde esitamise tähtaeg 21. november.

Arengustrateegia Tallinn 2035 näeb ette aktiivsete ja säästlike liikumisviiside osakaalu suurenemist linnaliikluses, milles on oluline roll ka targalt planeeritud ja kujundatud ühtsel viidasüsteemil. Tallinna viidasüsteemi ideekonkursi ülesandeks on anda ühtne lahendus kõigile linna viidaperekonda kuuluvatele viitadele (tähistav viit, suunaviit, teavitusviit, piirkonnatootem, ühistranspordi ootekoja infotahvel, reklaamvitriinide kaardialused, liiklusmärk ja teekattemärgis).

Graafiline- ja tootedisaini lahendus peavad looma nähtava ja kvaliteetse viidasüsteemi, mis aitab inimestel lisaks orienteerumisele saada ka positiivset ruumikogemust. Oodatud on omanäoline, selgelt loetav ja nii kasutaja kui ka hooldaja vaatenurgast praktiline disainilahendus. Viitadega soovitakse linlasi innustada liikuma rohkem jalgsi ja rattaga, andes neile teekonna kohta põhjalikumat infot ja tuues linna eri piirkonnad ja sihtkohad tajutavalt lähemale. Kvaliteetne viidasüsteem suurendab ka kultuuriasutuste külastatavust ning parandab linnaruumi sidusust. Hästi läbimõeldud kujundus võimaldab tugevdada linna identiteeti ning esile tõsta ajaloolisi objekte.

Sarnaseid viidasüsteeme on loodud paljudes linnades üle maailma ja need on linnale ka mõõdetavat kasu toonud. Näiteks Toronto (Kanada) viidasüsteemi abil on aja kokkuhoid sihtkohta liikumisel tõusnud 13%, eksinud olemise tunne vähenenud 40%, jalgsi liikumine suurenenud 33% ja piirkonnas jalutamine tõusnud 27% (vt lisa).

Tallinna uut viidasüsteemi tuleb kavandada kestlikult. See tähendab, et tooted on vastupidavad ja pikaealised ning kergesti hooldatavad ja uuendatavad. Materjale valides tuleb leida kõige keskkonnasäästlikum lahendus, mis praegu võimalik.

Viidasüsteem on mõeldud toimima ülelinnalise võrgustikuna Nõmmelt Lasnamäeni, üksikute viitadega ei ole võimalik linna kui terviku loetavust saavutada. Pilootprojekti raames on viitade asukohad planeeritud vanalinna ja sadama piirkonda ning Kalamajja, maamärkide ja kaardi aluste kujundus hõlmab tervet linna.

Taotlust ideekonkursil osalemiseks saab esitada e-riigihangete keskkonnas kuni 13. septembrini (kell 15.00); ideekavandi graafilise disaini printsiibid, kontseptsiooni lühikirjelduse ning eskiistasemel joonised tuleb esitada hiljemalt 21. novembril (kell 13.00). Auhinnafond on kokku 18 000 eurot (1.–3. koha preemiad vastavalt 7000, 6000 ja 5000 eurot). Ideekonkursi võitja kavandi põhjal on sõlmitakse viidasüsteemi graafilise- ja tootedisaini teenuste hankeleping.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.