"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
video Uudne veebikataloog annab teada, milliseid taimi kimalased või sirelased eelistavad (0)
30. august 2022

Tolmeldajaist sõltub saagikus, mistõttu tuleks majaümbruses eelistada neid ligi meelitavaid taimi, leiavad kataloogi arendajad.

Valminud haljastuse veebikataloog annab abilinnapea Vladimir Sveti sõnul võimaluse majaümbrusse teadlikult tolmlejaid ligi meelitavaid taimi istutada.

Vaata galeriid (23)

“Elurikka haljastuse kataloog on mõeldud kasutamiseks kõigile tallinlastele,” ütles Svet. “Haljastuskataloog aitab kaasa mõtestatud valikuile nii linnaruumis kui oma aias.”

Kõigile aiapidajaile ja haljastushuvilistele  mõeldes annab kataloog taimede kohta senisest rohkem erisuguseid karakteristikuid nagu näiteks sobivad kasvutingimused ja valgusevajadused. Nii on kergem otsustada, millised taimed aeda või linnaruumi sobivad. Samuti annab kataloog teada, millised taimed meeldivad rohkem kimalastele või sirelastele.  Lisaks kirjeldusele saab iga taime kohta teada, kui väärtuslik on taime tolmeldajatele ja keda ta ligi meelitab.

“Uudsena on kataloogis ära toodud taimede väärtus tolmeldajatena,” rääkis elustiku ekspert Meelis Uustal. “Ja mitte ainult umbisikulistena, vaid konkreetsete tolmeldajarühmade kohta. On ju tolmeldajad meie ökosüsteemis väga tähtsal kohal. Suur osa taimedest, mida me sööme, on viljunud tänu sellele, et tolmeldajad õiele lendavad. Tolmeldajad aitavad suurendada meie toidutaimede saagikust, aidates viljadel suuremaks kasvada.”

Linna maastikuarhitekt Krsitiina Kupperi sõnul on Tallinn praegugi suures osas roheline linn, kuid tolmeldajaid ligi meelitades aitame nii tõsta ka saagikust.

“Tallinnas on haljastatud alasid üle poole,” ütles Kupper, kelle sõnul ei tohiks ei tohiks haljastust siiski iseenesestmõistetava võtta. “Erinevate võtetega on võimalik elurikkust kohtades veelgi tõsta.”

“Uut kataloogi on väga lihtne kasutada,” lisas Kupper. “Tuleb ainult silmas pidada, missugused on mullastikutingimused – kas savised või liivased. Kui kuiv on pind ja kuivõrd on päikest. Kui need valikud on tehtud, leiab kataloogist ka sobiva taime, mis ka hästi kasvab!”

“Praegu on kurb see, et tolmeldajad kipuvad kaduma. Nende mitmekesisus ja arvukus on viimastel aastatel tõsises languses,” tõdes Uustal.  “Rohkem võiks istutada näiteks ürte, nemad on väga olulised toidutaimed ka tolmeldajale. Ürditaimede kasvatamine aias või rõdukastis on tolmeldajaile väga oluline.”

Botaanikaaia Meelte aias kasvab mitmeid ürdisorte, mida linlased kodu ümbruseski kasvatada võiksid. Müntide ümbrus näiteks oli tolmeldajaist lausa kihamas

“Enamik ürditaimi on tolmeldajatele väga head. Muskaatsalvei on huvitav taim, mis meelitab ligi vaid pikasuiselisi kimalasi ja ööliblikaid,” ütles Uustal botaanikaaia ürdipeenraid tutvustades. “Kesk-Euroopas aga ka kõige suuremaid süsimusti erakmesilasi. See on aja küsimus, millal nad ka meile jõuavad. Iisop meelitab tolmeldajaid nagu nt sirelasi suve keskel ja teises pooles, pikasuiselisi kimalasi meelitab aedsalvei. Kivimünt ja tähtlavendel on samuti hea taim tolmeldajaile. Samuti kõik mündid, mis praegu suve lõpu poole õitsevad ja meelitavad ligi hulgaliselt sirelasi ja erakmesilasi. “

Kollased ja sinised õied paistavad tõesti tolmeldajaid ligi meelitavat, kõrgekasvulise mitmemeetrise maapirni ümber näiteks tiirles päris mitmeid mesilasi.

“Reeglina on nii, et tolmeldajasõbraliku taime istutades tuleks selleks pinda olema vähemalt ruutmeetri jagu,” soovitas Uustal. “See annab põhjuse peatumiseks rohkemaile tolmeldajaliikidele. Kuna õiele laskumine ja sealt lendu tõusmine on putukale väga energiakulukas, ei viitsi nad mõne üksiku õie pärast maandudagi! Kui aga lähestikku on õisi palju, on hoopis teine lugu!”

Kataloogiga saab tutvuda aadressil https://haljastus.tallinn.ee/ ja sealt leiab ligi 900 taime, mis sobivad nii haljasalale kui aeda. Elurikka haljastuse kataloog sai valmis Putukaväila arendava B.Green projekti raames. Kataloogi sisu panid kokku maastikuarhitekt Liivi Mäekallas ja elustiku ekspert Meelis Uustal. Kataloogi veebirakenduse tegi Blueglass Interactive OÜ.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.