"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Abilinnapea Betina Beškina: toimetulekutoetuse saajate hulk on kolmekordistunud, linn pakub raskustes peredele mitmeid toetusi (0)
31. august 2022
Foto Albert Truuväärt

“Ka tänavu maksab Tallinn 1. klassi minevate laste vanematele traditsioonilist koolitoetust 320 eurot, ent sellest aastast lisandub uudne, 50-eurone toetus kõigile Tallinnas registreeritud kuni 19-aastastele lastele, kes lähevad õppima kooli või ametikooli,” ütles abilinnapea Betina Beškina.

Toetus on mõeldud lapsele, kes on registreeritud Tallinna elanikuna ja ka vähemalt taotluse esitav vanem on samamoodi Tallinna elanik. Toetust saab taotleda alates 13. septembrist, kui kõik koolid on oma õpilaste nimekirjad linnale edastanud ning abilinnapea hinnangul on kõige mugavam viis taotlemiseks Tallinna iseteeninduskeskkonnas.

“Üha aktuaalsemaks saavad ka muud toetused, kuna oleme olukorras, kus inflatsioon on meeletu ja tarbijahinna indeksi kasvab drastiliselt. Muidugi tunneme kõik seda igapäevaselt toidupoes käies ja kommunaalarveid nähes,” nentis Beškina.

Beškina sõnul maksab Tallinna linn välja riikliku toimetulekutoetuse, mis on toetus nendele inimestele, kes elavad absoluutse vaesuse piiril. “Samas on Tallinna linna poolt eraldi sissetulekust sõltuv toetus. Mõlemat saab taotleda linnaosa valitsuses sotsiaalhoolekande osakonnast,” lisas ta.

Abilinnapea sõnul lähtub linn toimetulekutoetuse maksmisel põhimõttest, et kui pere või inimene on teinud kõik eluasemega seotud kulud ja tal jääb alles vähem kui 200 eurot, siis saab neid hüvitada toimetulekutoetusest. „Selleks on kohalikul omavalitsusel kohustus vaadata üle oma eluaseme kulude piirmäärasid ja seda me ka tegime – detsembris tõstsime neid, aga ilmselgelt hakkame uuesti neid üle vaatama, kuna olukord on detsembriga võrreldes palju muutunud ja hinnad on kasvanud,” lausus ta.

Eluaseme kulude piirmäärad tähendavad Beškina sõnul seda, et mis summades arvestatakse eluasemega seotud kulusid toimetulekutoetuse määramisel. Sellel aastal on täiskasvanu puhul esimese pereliikme toimetuleku piir 200 eurot, igale järgnevale täiskasvanule 160 eurot ja lapsele 240 eurot.

“Ja see on see summa, millest peab siis piisama riigi hinnangul toiduks, riieteks ja kõigeks muuks, mis on eluks vajalik, välja arvatud eluase,” märkis Beškina, kelle sõnul on linnale esitatud toimetulekutoetuste arv olnud tugevas kasvutrendis.

Kolm korda rohkem abivajajaid

“See summa, mida oleme esimese poole aastaga välja maksnud toimetulekutoetusena, on peaaegu kolmekordistunud. Eelmisel aastal maksime esimese poole aastaga toimetulekutoetustena välja 2,4 miljonit eurot ja tänavu on see summa juba üle kuue miljoni. See ei ole ainult seotud sellega, et meil on tulnud rohkem abivajajaid Ukrainast, vaid tegelikult see kasvutrend oli tunda juba enne märtsikuud, kui sõjapõgenikud hakkasid Eestisse tulema,” selgitas ta.

Beškina sõnul on toetuste saajate arv on enam kui kolmekordistanud. „Eelmisel aastal oli alla 2000 pere, kes on poole aasta jooksul taotlenud toimetulekutoetust Tallinnas ja selle aasta poole aastaga on neid juba üle 7000. Mõnes mõttes mõjutas seda pilti ka toimetuleku piiri suurendamine, sest see avas rohkematele peredele võimalust taotleda toimetulekutoetust, aga sellegipoolest see kasv on drastiline,” lausus ta.

Ka sissetulekust sõltuvate toetuste taotluste arv on kasvanud ning keskmise toetuse suurus on ka kasvanud 33 euro võrra. Sissetulekust sõltuvat toetust  makstakse linna poolt peredele samamoodi toimetuleku tagamiseks, aga tingimused on leebemad kui toimetulekutoetuse puhul ja seda võib taotleda aastas mitu korda paastase piirsumma ulatuses, milleks on täiskasvanu puhul 250 eurot aastas ja lapse puhul 350 eurot aastas.

Koduarstibrigaad asub taas tööle

“Kui perel on toimetulekuga raskusi, siis soovitan soojalt pöörduda linnaosa valitsuse sotsiaalosakonda ja küsida nõu ja võimalusel taotleda kas ühte või teist toetust. Lisaks pakub linn mitmeid teisi toetusi ja teenuseid, et aidata raskustesse sattunud linlasi. On olemas toiduabi, mida osutame koostöös toidupangaga, on olemas tasuta supiköögid ning neil inimestel, kellel ei ole ravikindlustust, on võimalik ka saada üldarstiabi,” loetles abilinnapea, kelle sõnul on kogu vastav info olemas Tallinna kodulehel ja ka linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnast võib alati nõu ja abi küsida.

“Rõõm on meelde tuletada, et alates 2. septembrist taaskäivitub meie koduarstibrigaad lastele vanuses kuni 12 aastat. See teenus on kättesaadav igal nädalal reedest pühapäevani kell 14-22, aga visiite registreerib Tallinna kiirabi dispetšer samadel päevadel vahemikus kell 12-20. Telefoninumber on 6 971 145 ja koduarstibrigaad teeb kuni 10 väljakutset päevas,” ütles Beškina.

Koduarstibrigaad on mõeldud eelkõige nende laste abistamiseks, kellel pole vaja kriitilist abi, vaid näiteks ootamatu haigestumise või mitu päeva kestnud haiguse osas nõu ja abi saamiseks. Sel aastal on Tallinna linna eelarvest linna eelarves selleks teenuseks ette nähtud 115 000 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.