"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Ebaseaduslik prügimägi Tallinna varuveehoidla läheduses ootab juba üheksa aastat likvideerimist (1)
31. august 2022

Silikaltsiidi tänaval reformimata riigimaal asub ebaseaduslik prügimägi, mis on Nõmme linnaosale muret teinud juba ligi 9 aastat.

Hinnanguliselt 20 000 tonni ehitus-lammutus ja segaolmejäätmeid on tänaseks pankrotti läinud ettevõtete poolt aastaid tagasi ebaseaduslikult ladestatud Raku järve vahetusse lähedusse. Raku järv on aga Tallinna varuveehoidla.

“Siin paistab praktiliselt kõike, siin on metalli, fiboblokki, kilet, soojustusmaterjali, telliskive, plastikut – kõike,” analüüsis Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri kõrget seina, mis lähemal vaatlusel osutus prügilademeks. “See on tegelikult siin juba nii kaua olnud, et loodus on osaliselt sisse kasvanud, see on läbi põimunud, et kaugemalt vaadates ei tundugi, et see olukord nii hull on.”

“Aga see ei olegi võibolla nii ohtlik kui see, mis siin majas on,” osutas Nõmme linnaosa vanem lagunevale kuurile, kus hoitakse vaate. “Need vaadid on õlijääke ja kemikaale täis, me päris täpselt ei tea, mis seal sees on. Aga meie selja taga ca 100 meetri kaugusel on Raku järv”.

Keskkonnaamet võttis maa-alalt viimati proove 2016. aastal ning selle hetke seisuga kõrvalasuvale Raku järvele ohtu ei olnud. “Kui proove võeti, siis nö sellist mulla või maapinnareostust või veereostust ei tuvastatud,” rääkis Keskkonnaameti peadirektori asetäitja Erik Kosenkranius.

Jäätmed asuvad aga reformimata riigimaal ning nendega tegelemise kohustus lasub Keskkonnaametil. Seni ei ole sealt prügi ära viidud, sest Kosenkraniuse sõnul ei ole ametil piisavalt raha. Prügimäe koristamine läheks maksma 1,5 kuni 2 miljonit eurot.
“Uut riigieelarvet hakatakse tegema ja kahjuks keskkonnavaldkond on alarahastatud olnud juba aastaid. Loodame, et siis leitakse neid vahendeid,” lausus Kosenkranius ja lisas, et kui ei leita, siis jäädakse ootama järgmist eelarveaastat, kuna jäätmed ei kujuta otsest ohtu.

Nõmme linnaosa vanem aga ei tahaks oodata, sest ühel hetkel võivad lekkima hakata ka tünnid ning plastki laguneb aegamisi mikroplastiks, mis samuti keskkonda saastab.
“Praegu pöördus Nõmme linnaosavalitsus nii riigi Keskkonnaameti, Maa-ameti ja Tallinna Linnavaraameti poole, et saada selgust, kes saab kinnistu omanikuks peale maareformi. Linnaosavalituse eesmärk on leida lahendus, kuidas kinnistu puhastada,” lisas Kuri.

Maa-amet on andnud teada, et kinnistu võiks minna terves ulatuses munitsipaalomandisse, kuid linn ei ole veel oma seisukohta kujundanud. Kui kinnistu läheb linna omandisse koos prügiga, peab selle likvideerimisega hakkama tegelema linn ise.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

endised selle ala valdajad
31. aug. 2022 10:10
kes olid sinna raha eest sodi ladustada lasknud, tuleb maksma panna. Mis pankrot? Ei ole lihtsalt mõistlik, et nad nii lihtsalt pääsevad?