"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Linn ärgitab energiakriisi leevendamiseks omanikke ja korteriühistuid majadele päikesepaneele paigaldama (0)
31. august 2022
Foto Scanpix

“Elektri hind on tõesti kõrge ja ees terendab energiakriis,“ ütles abilinnapea Madle Lippus, kelle sõnul sai Tallinna linnaplaneerimise amet valmis juhendi päikesepaneelide hõlpsamaks paigaldamiseks.

Juhend sisaldab linnaehituslikke soovitusi selle kohta, milliseid päikesepaneelide üldse linnakeskkonnas paigaldada. Samuti leiab juhiseid, mille järgi enda vajaduste ja võimalustega sobituvad paneelid hoonele paigaldada ja millises järjekorras vajalikke samme astuda.

Soodsuselt võrreldav vaid kaugküttega

“Loomulikult on toasoojakulude kontrolli all hoidmiseks kõige mõistlikum liitumine kaugküttevõrguga ja selle ühenduse võimalikult tõhusaks muutmine, aga Tallinnas on jätkuvalt piirkondi, kus see kaugküttega liitumine pole võimalik. Seetõttu ongi üks väga hea alternatiiv väikeste elektritootmisvõimsuste loomine, millest üheks on ka päikesepaneelide paigaldamine,” sõnas Lippus.

Abilinnapea sõnul tuleb arvestada asjaoluga, et Tallinnas on tuhandeid kortermaju, mille katustel on väga palju ruumi paneelide paigaldamiseks.

“Sõltuvalt majapidamise elektritarbe erisustest ja elektri börsihinnast on üldiselt välja arvutatud, et päikesepaneelide paigaldamine tasub ära umbes kaheksa kuni 15 aasta jooksul. Kuivõrd paneelidel garantiiks antakse enamasti 25 aastat, siis see tähendab, et kindlasti on mõistlik võimalusel päikesepaneelide paigaldamist kaaluda. Näiteks Tallinn ise ka praegu kavandab just munitsipaalasutustele päikesepaneelide paigaldamist koostöös linnavaraametiga seal samal põhjusel, et hoida kulusid kokku ja lisaks sellele olla ka oma energiatootmises ja tarbimises säästvam,” kirjeldas Lippus.

Juhend aitab säästa aega ja vältida vigu

“Päikesepaneelid ei ole ju mingi uus nähtus, neid on ka varem hoonetele paigaldatud ja oleme saanud tagasisidet, et võib-olla see ei ole niivõrd lihtne, et tullakse meilt küsima, et mis, miks ja kuidas ning saadakse väga erinevaid vastuseid. Seepärast oleme pidanud väga oluliseks ühtse arusaama loomist, et kuidas siis tegelikult see päikesepaneelide paigaldamine käib ja kuidas see käib ka miljööaladel, kus kehtivad pisut erinevad tingimused ja nõuded. Aga kindlasti ei ole see kaugeltki mitte võimatu,” lisas abilinnapea, kelle hinnangul tasuks igal pool, kus võimalik, mõelda päikesepaneelide paigaldamisele.

Lisaks juhendi koostamisele on tallinlastel võimalik taotleda ka elektri-ja küttelahenduste säästvamaks muutmiseks rohepöördetoetust. Seda jagatakse Lippuse sõnul mitte ainuüksi päikesepaneelide paigaldamiseks, vaid üleüldse taastuvenergia tootmiseks, energia muundamiseks, elektrienergia toodangu salvestamise seadmete paigaldamiseks ja muuks antud temaatikaga seonduvaks.

“Täpsemalt selle juhendi ja nende tingimuste kohta saab lugeda ka Tallinna koduleheküljelt ja selleks, et see hõlpsamini läheks, korraldame peatselt ka ümarlaua koostöökohtumise päikesepaneelide paigaldajatega, kes on enamjaolt esmane kontakt kõigile, kes alustavad paneelidega paigaldamisega. Et ka nemad oskaksid siis taotlejatele ja nendele korteriühistutele ja omanikele, kes seda paigaldada soovivad ka Tallinna protsesside ja ootuste kohta asjakohasemad nõu anda.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.