"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Scholz: Gorbatšov suri Vene demokraatia läbikukkumise ajal (4)
31. august 2022
Foto Scanpix

Saksa kantsler Olaf Scholz tunnustas kolmapäeval Mihhail Gorbatšovi rolli Saksamaa taasühendamises, kuid väljendas kahetsust tema katse luhtumise pärast luua Venemaal kestev demokraatia.

“Kesk- ja Ida-Euroopa demokraatialiikumised võitsid sellest, et tema oli siis Venemaal võimul,” ütles Scholz, lisades, et paraku suri Gorbatšov “ajal, mil demokraatia Venemaal läbi kukkus”.

Saksa president Frank-Walter Steinmeier tänas Gorbatšovi 1990. aastal Saksamaa taasühendamisel etendatud rolli eest.

“Saksamaa on talle tänulik otsustava panuse eest Saksamaa ühtsusse, et tal oli julgust avada tee demokraatia poole ning ehitada sildu ida ja lääne vahel, ning meenutades tema suurt visiooni rahumeelsest Euroopa kodust,” ütles Steinmeier avalduses.

“Täna on see unistus varemetes, selle on purustanud Venemaa jõhker kallaletung Ukrainale.”

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kolmapäeval, et äsja surnud Nõukogude Liidu viimase riigipea Mihhail Gorbatšovi “nägemus paremast maailmast jääb eeskujuks”.

“Gorbatšovi ajaloolised reformid viisid Nõukogude Liidu laiali saatmiseni, aitasid lõpetada külma sõja ja avasid võimaluse partnerluseks Venemaa ja NATO vahel,” ütles Stoltenberg Twitteris.

Venemaa president Vladimir Putin ütles kolmapäeval, et äsja surnud Nõukogude Liidu viimane riigipea Mihhail Gorbatšov avaldas tohutut mõju maailma ajaloole.

“Mihhail Gorbatšov oli poliitik ja riigimees, kes avaldas tohutut mõju maailma ajaloole,” ütles Putin avalduses, lisades, et Gorbatšov juhtis riiki “keeruliste ja oluliste muutuste perioodil”.

“Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov oli usaldusväärne ja austatud liider,” ütles ööl vastu kolmapäeva Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

“Ta mängis võtmerolli külma sõja lõpetamises ja raudse eesriide langemises. See avas tee vabale Euroopale. See on pärand, mida me ei unusta,” kirjutas ta Twitteris.

USA president Joe Biden avaldas kolmapäeval austust Nõukogude Liidu viimasele liidrile Mihhail Gorbatšovile. Bideni sõnul oli Gorbatšov harukordne liider, kes muutis maailma turvalisemaks paigaks. “Need olid harukordse liidri teod – kellel oli kujutlusvõime näha, et teistsugune tulevik on võimalik, ja julgus selle saavutamiseks riskida kogu oma karjääriga,” ütles Biden avalduses, viidates Gorbatšovi demokraatlikele reformidele.

“Tulemus oli turvalisem maailm ja suurem vabadus miljonitele inimestele,” lausus ta.

Gorbatšov suri teisipäeva õhtul Moskva keskhaiglas 91-aastasena pärast pikka ja rasket haigust.

Gorbatšov oli aastatel 1980-1991 NLKP keskkomitee poliitbüroo liige, 1985-1991 NLKP KK peasekretär.

Aastatel 1988-1990 oli ta NSV Liidu ülemnõukogu esimees ja 1990-1991 Nõukogude Liidu riigipea.

Aastal 1990 sai ta Nobeli rahupreemia.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vaatleja
3. sept. 2022 13:15
Mihhail Gorbatšovi matus - otseülekanne. https://www.youtube.com/watch?v=mZ5QsurlYQM
paneuroopa
2. sept. 2022 17:19
Euroopa Liit on demokraatlik ainult sõnades, kuna Saksamaa ja Prantsusmaa eiravad teiste liikmesriikide arvamusi kui need neile ei sobi https://objektiiv.ee/morawiecki-euroopa-liidu-imperialism-on-sama-ohtlik-kui-venemaa-oma/
parteilane
1. sept. 2022 18:34
https://antimatrix.org/Convert/Books/Under_The_Sign_of_Scorpion/Under_the_Sign_of_the_Scorpion_Ru.html
meenutaja
31. aug. 2022 15:09
1987. aasta 1. juulil esitles Mihhail Gorbatšov perestroika raames Euroopa ühiskodu ja Ühtse Euroopa projekti. Perestroika ei alanud mitte NSV Liidust, vaid Euroopast, kui 1986.a. kuulutati Euroopa ühiskodu (Euroopa riigi) loomise protsess alanuks. Sellele järgnes elav süstikdiplomaatia USA ja NSVLi vahel ning kolme riigi (lisaks Saksamaa/Kohl) üksmeele alusel käivitatigi 1987. aastal ühisprojekt "Evropa naš obštši dom". Selle eesmärgiks on kahe suurriigi liit, pärastpoole liitriik, mis ühest ookeanist teiseni laiuks. Aastal 1989 ootas Mihhail Gorbatšovi alaline liikmekoht Trilateral Commission’is ehk ülemaailmses varivalitsuses. 1992. a. alguses Prantsuse sotsialistlikule ajakirjale “Liberation” antud intervjuus ütles Mihhail Gorbatšov: “... et me nii Idas kui ka Läänes liigume vastu ühele uuele tsivilisatsioonivormile. See on nii, nagu liiguks erinevad jõud maailma erinevatest osadest ühe ühise eesmärgi poole, mis pole sotsialistlikule ideaalile sugugi mitte vähe sarnane”. Mihhail Gorbatšovi Fondi juht Jim Garrison ütles “San Francisco Weekly’s” 31.05.1995, et inimarengu järgmise astmena saame lähima 20 – 30 aasta jooksul maailmavalitsuse, selles pole kahtlust. h ttps://infiniteunknown.net/2012/12/15/33-degree-freemason-mikhail-gorbachev-warns-us-of-imminent-soviet-style-collapse/ h ttp://kenraggio.com/KRPN-Gorbachev-PresidiumtoPresidio.htm