"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
video Keskturu toidujagamiskapil on ligi 2000 registreeritud kasutajat, igapäevaselt saab sealt toiduabi 50-100 inimest (0)
01. september 2022
Tarmo Seliste. Foto: Mats Õun

“Teenus on kasutajate poolt hästi võetud. Aastas visatakse Eestis ära 85 000 tonni toitu, mida meie hinnangul on võimalik ümber suunata inimestele tarbimiseks,” ütles ringmajandusettevõtte FudLoop asutaja ja tegevjuht Tarmo Seliste.

Märtsikuus avas FudLoop Tallinna keskturul oma esimese toidujagamiskapi, mille eesmärk on päästa toitu kodumajapidamistest ja ettevõtetest ning suunata see inimeste toidulauale.

“Meil on tänaseks ligi 2000 registreeritud kasutajat ja huvi meie vastu on väga suur. Igapäevaselt kasutab kappi keskmiselt 50 kuni 100 inimest ja rekordpäeval on kasutajaid olnud üle 150,” ütles Seliste.

Toidujagamiskapi kasutamiseks tuleb end veebilehel eelnevalt registreerida, ent see ei ole Seliste hinnangul abivajajateni jõudmisel takistuseks osutunud, sest tehnoloogikaugemad inimesed on saanud kohapeal abi FudLoopi vabatahtlikelt.

“Kokku on meie meeskonnas enam kui 30 inimest, kes FudLoopi tegemistesse panustavad ja alates toidujagamiskapi avamisest on meil õnnestunud päästa umbes seitse tonni toitu,” märkis Tarmo Seliste, kelle sõnul on teenusel veel tohutult arengupotentsiaali. 

“Aastas visatakse Eestis ära 85 000 tonni toitu, mida meie hinnangul on võimalik ümber suunata inimestele tarbimiseks. Kui me tänaseks oleme pisut vähem kui poole aastaga päästnud seitse tonni toitu, mis on siiski ülisuur kogus, siis see potentsiaal toidu päästmise mahtude suurendamiseks on olemas. Samas me oleme neid mahte kasvatanud väga ettevaatlikult, et teenuse kvaliteet ei kannataks” kinnitas Seliste.

Pea sajaprotsendiliselt partnerfirmadelt saadud toitu transporditakse kappi iga päev ja kõige rohkem on kapis toitu õhtuti peale kella 21.00. Klientideks on ettevõtte tegevjuhi sõnul väga erinevatest vanusegruppidest ja väga erineva majandusliku taustaga inimesi, väga populaarne on teenus mitte-eestikeelsete kasutajate seas.

Kappi toome peamiselt jahutatud pakendatud toitu, mille “kõlblik kuni” tähtaeg on peagi saabumas. Samuti jõuab kappi leiva- ja saiatooteid, puuvilju jm toitu,” kirjeldas Seliste, kelle sõnul jääb toitu üle äärmiselt harva.

Seda juhtus mõnel korral siis kui teenust käivitasime. Kuna kasutajate arv on juba nii suur, siis jõuab kogu toit sööjateni,” lisas Tarmo Seliste, kelle sõnul on ettevõttel plaan tasapisi mahte kasvatada ja Tallinnas oma kapivõrku laiendada.

Vabatahtlik: oleme muutumas toiduraiskamise osas teadlikumaks

FudLoopi vabatahtliku toidupäästjana tegutsev Marrit Murre on enda sõnul panustanud ka varasemalt vabatahtliku tööga erinevate projektide juures ja erinevates rollides, alates lihtsamatest talgutöödest kuni festivaliala projektijuhi tööni.

“Kuna olen pikalt töötanud ühes organisatsioonis, siis on vabatahtlik töö aidanud tuua tööellu vaheldust ja andnud võimaluse ennast erinevates rollides proovile panna. Vabatahtliku tööga Fudloopis saan lisaks veel aidata päästa toitu, mis muidu prügikasti jõuaks,” märkis Murre, kellel kulub vabatahtliku tööle iganädalaselt 3-4 tundi. “Kõige olulisem on see, tööga kaasneb rõõm sellest, et saab midagi kasulikku ja olulist teha.”

“Tänaseni hakkab halb, kui mõtlen tagasi ajale, kus kauplused kirjeldasid avalikult, kuidas toitu mitte ainult ära ei visatud, aga lisaks veel ka Fairy või mõne muu kemikaaliga üle valati, et seda prügikastist võtmas ei käidaks. Õnneks oleme sellest suured sammud edasi astunud ja oleme järjest enam teadvustamas, kui oluline on maksimaalselt ära tarbida seda, mida toodame,” sõnas Murre.

Toidukapi kasutaja: hea, et on inimesi, kes toiduraiskamisega võitlevad

“Kuna liigun Keskturu kandis üsna tihti, siis teadsin sellest kapist juba ammu. Algul arvasin, et see kapp on kas ukrainlastele või väga hädas olevatele inimestele. Kuid üks hea tuttav soovitas hakata kapi kasutajaks. Tuli välja, et kapist võivad võtta kõik soovijad,” kiitis toidujagamiskapi kasutaja Andres Noole, kelle sõnul on temal teenuse kasutamiseks peamiselt keskkonnasäästlikud põhjused.

“Eks seal ole ka teisi põhjusi. Saab head valmistoitu, mida hommikul välja minnes saab kaasa võtta ja on ka sotsiaalne põhjus. Inimesed kogunevad kapi juurde õhtul kuskil 21.00. Kaup kappi jõuab peale 22.00. Enne seda on hea inimestega suhelda. Tekkinud on mõnega juba nii-öelda sõpruskond,” märkis mees, kes on suve jooksul kappi kasutanud umbes 10 korral.

“Liigset ma endale ei varu. Korra olen lahkunud tühjalt, sest kõik sai enne otsa. Lubatud on võta viis ühikut, kui kaupa on vähe siis ainult kolm. Vahel, kui kaupa on rohkem, siis võib ka rohkem võta. Kõik sõltub poest antavatest jääkidest. Aga mis on suure mehe jaoks 150 gr salat ära süüa?”

Noole sõnul võib FudLoopi kapist leida peamiselt valmistooteid, sealhulgas lihast, kalast, salateid, piimatooteid, puuvilja, juurvilja, saia- ja leivatooteid.

“Eelistan erinevaid valmissalateid, suppe, kohukesi, valmisvõileibu. Sushi, mida olen saanud, on olnud väga hea, kartuli- ja makaronisalatid samuti. Vahel võtan mõne saia või leiva,” kirjeldas ta.

“Mõttetu on toitu ära visata, kui seda saavad tarvitada inimesed, kes seda tahavad. Mu oma poeg, kes töötas mingi aeg Selveris, rääkis, et kord toodi poodi 50 salatit. Suvine aeg, osteti ära 25, ülejäänud 25 lendas prügikasti. Kodutud käisid neid sealt siis otsimas, kuid turvad keelasid ära, sest prügikastid asusid kaupluse territooriumil. Ja nii on selle toiduga olnud aastaid. Hea, et leidub häid inimesi, kes on toiduraiskamise lõpetamise oma südameasjaks ja missiooniks võtnud.”

FudLoop jagab toidujagamiskapi vahendusel edasi ettevõtetelt ja kodumajapidamistelt saadud söömiskõlblikku toitu, millel on oht jõuda prügikasti.

FudLoop on registreeritud toidukäitlejana ja täidab Põllumajandus- ja toiduameti poolt kehtestatud toiduohutusnõudeid. FudLoopi toidujagamiskapi kasutamiseks peab registreeruma veebilehel www.fudloop.ee.

FudLoopi toidujagamiskapp on paigutatud Tallinna Keskturu administratiivhoone külge, Grossi poe taha parklasse aadressil Keldrimäe 9.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.