"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Kasahstan kuulutas välja reformide paketi, 50% naftatuludest soovitakse eraldada alla 18-aastaste laste hoiukontodele (1)
02. september 2022

Kasahstani president Kassõm-Jomart Tokajev esitas 1. septembril riigi parlamendile poliitiliste ja sotsiaalmajanduslike muudatuste paketi, milles nähakse ette reforme vabariigi edasiseks demokratiseerimiseks.

Olulisemate ülesannete hulgas on toodud välja kohtusüsteemi reform, mis näeb ette kohtunike sõltumatuse kasvatamise, Riigikohtu kohtunike valimiste sisseviimise ning eelduste loomise tugevate juristide valdkonda meelitamiseks.

Samaaegselt kasvavad ka kohtunikele esitatavad nõuded ja vastutus. Jätkub avaliku halduse detsentraliseerimine tõstes samas isiklikku poliitilist vastutust. Osa valitsuse pädevusest antakse üle ministeeriumidele ning valitsus keskendub sektorite vaheliste probleemide lahendamisele. Juhtimine muutub avatumaks, mis meelitab erasektorist asjatundjaid avalikku teenistusse.

Arvestades ülemaailmset majanduskriisi, nähakse ette sotsiaalse kindlustatuse parandamist. 50% Kasahstani naftatuludest soovitakse eraldada alla 18-aastaste laste hoiukontodele, mida täisealiseks saamisel on võimalik kasutada eluaseme soetamiseks ja hariduse rahastamiseks. Muudatused ootavad pensionisüsteemi. Miinimumpensioni põhimäär tõstetakse 70%-ni elatusmiinimumist ja maksimum kuni 120%-ni. See võimaldab 2025. aastaks suurendada pensioni  keskmiselt 27%. Naiste pensioniiga jääb 2028. aastani 61 eluaastale. Lisameetmena kaalutakse kalli kinnisvara ja sõidukite soetamise maksustamist.

Tervishoiusüsteemi parandamiseks on plaanis ehitada 650 külas uued arstikeskused, tagades juurdepääsu esmasele tervishoiule enam kui miljonile kodanikule ja moderniseeritakse 32 piirkonnahaiglat, mis parandab meditsiiniteenuste kvaliteeti.

Muude eesmärkide hulgas on 2025. aastaks plaanis remontida 95% kohalikest teedest ja 2023. aastaks töötada välja uus maksuseadustik, mis võimaldab 2-3%-se intressiga sooduslaenud haridusele. Ühtlasi andis president korralduse eraldada korrumpeerunud ametnikelt konfiskeeritud raha uute koolide ehitamiseks.

Paketi osaks on veel riigiaparaadi ja valitsemise aluste ümberkorraldamine, millega kuulutatakse käesoleval aastal välja ennetähtaegsed presidendivalimised ning tuleval aastal parlamendivalimised. Presidendi ametiaeg saab olema 7 aastat, ilma õiguseta teiseks ametiajaks.

2019 välja kuulutatud poliitiline ja majanduslik uuenemisprotsess Kasahstanis jätkub.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nii suur üllas , oli ta
19. sept. 2022 02:06
Miinimumpensioni põhimäär tõstetakse 70%-ni elatusmiinimumist ja maksimum kuni 120%-ni. See võimaldab 2025. aastaks suurendada pensioni keskmiselt 27% ..................................... Eesti Vabariigis( 5 rikkama riigi hulgas oleme ja hindadega kõigist üle ning sellises kriisis soovivadki osa elada(-loovad seda) selle näite järgi saab 200000 eestlast ca siis elatusmiinimumi 120% pensioni ?:) - EUR näitena ongi see siis 550.- EUR pension ja kui 27% juurde panna , siis meil on 2023.a. 654.- , seega on meil 2 aastat edumaad Kasahstani ees:)(kes ei ole isegi 20 rikkaima riigi hulgas)