"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Kolonel Grosberg: Aktiivse sõjategevuse lõpuni on jäänud kuni üheksa nädalat (0)
02. september 2022
Kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Margo Grosberg. Foto: Mats Õun

“Arvestades ajaakent, siis tänaseks päevaks võiks öelda nii, et kogu aktiivse sõjategevuse lõpuni on jäänud suurusjärgus seitse kuni üheksa nädalat sõltuvalt sellest, millal ilm halvemaks läheb. Ja sellest hetkest tõenäoliselt kuni järgmise kevadeni on tegemist pigem sellise staatilise sõjaga, umbes enam-vähem sarnane, nagu me näeme praegu Donetski ja Harkivi ümber,” selgitas kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Margo Grosberg reedesel pressikonverentsil viimastest julgeolekualastest arengutest rääkides.

“Selle nädala sõjategevust Ukrainas iseloomustab esmaspäeva varahommikul Ukraina relvajõudude poolt alustatud intensiivsem rünnaktegevus Hersoni piirkonnas,” sõnas Grosberg.

Massilisest pealetungist on asi veel kaugel

“Ma ei liigitaks seda nii-öelda ajakirjanduslike pealkirjadega sarnaselt massiliseks pealetungiks. Kindlasti see seda täna veel ei ole, aga Ukraina üksused on Hersoni piirkonnas sisuliselt aprillikuu algusest alates edu saavutanud ja rünnaktegevusi läbi viinud, nüüd siis mõnevõrra intensiivsemalt,” märkis kolonel Grosberg.

Sisuliselt rünnatakse koloneli sõnul kahest suunast: Hersonist kirdesse jäävas Krõvõi Rih suunast alla lõunasse Inhuletsi jõe idakaldal ja samamoodi rünnatakse ka Hersoni ennast läänesuunast.

“Mõningast edu on ka saavutatud, ukrainlase üksused on mõningates kohtades suutnud läbi tungida Vene Föderatsiooni relvajõudude esimesest kaitseliinist. Ja need nii-öelda läbilöögisuu läbilöögisügavused on siis erinevad, aga nagu ma mainisin, siis seda pealetung ei toimu veel kogu selle piirkonna rinde ulatuses.”

Aktiivseks sõjategevuseks aega veel kuni 9 nädalat

Grosbergi hinnangul toob sügiseste ilmade saabumine sõjategevusse omad korrektuurid hiljemalt kahe kuu jooksul.

“Arvestades ajaakent, siis tänaseks päevaks võiks öelda nii, et kogu aktiivse sõjategevuse lõpuni on jäänud suurusjärgus seitse kuni üheksa nädalat sõltuvalt sellest, millal ilm halvemaks läheb. Ja sellest hetkest tõenäoliselt kuni järgmise kevadeni on tegemist pigem sellise staatilise sõjaga, umbes enam-vähem sarnane, nagu me näeme praegu Donetski ja Harkivi ümber,” selgitas ta.

Koloneli arvates on vähetõenäoline, et president Zelenskõi välja käidud eesmärk kogu Ukraina territooriumi vabastamiseks selle aja jooksul võimalik oleks.

“Kindlasti mitte, ründamine ja ründeoperatsioonid on väga keerulised, väga kulukad inim- ja ressursi osas ja selle ajaakna peal kindlasti sinna välja ei jõuta. Mis on nii-öelda vaheeesmärk või kuhu jõutakse, eks aeg näitab, need neli päeva nii-öelda ründeoperatsiooni on kindlasti liiga vara, et mingit väga alustalasid raputavaid järeldusi edukusest teha,” nentis kolonel Margo Grosberg.

Kui ukrainlastel õnnestuks välja jõuda näiteks Dnepri jõejooneni, siis võtaks see koloneli sõnul kindlasti oluliselt survet maha võimalike Vene Föderatsiooni Odessa-suunaliste jätkuoperatsioonide osas.

“Aga loomulikult samamoodi, nagu ka Vene Föderatsiooni relvajõududel on raske üle Dnepri jõe operatsioone läbi viia, sama raske saab olema see ka Ukraina üksustel.”

Üldise edu saavutamiseks on Margo Grosbergi hinnangul väga oluline see, et lääne relvaabi jätkuks pidevalt, võimalikult kiiresti ja võimalikult vähe “jupitades”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.