"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Milline on õhu kvaliteet Nõmme linnaosas? (1)
02. september 2022
Foto Albert Truuväärt

Järgmisel kolmapäeval, 7. septembril tähistatakse ülemaailmset puhta õhu päeva. Sel puhul toimub kella 15-17 Nõmme Maja (Valdeku 13) aulas seminar, kus tuleb juttu nii Nõmme linnaosa õhukvaliteedist kui ka sellest, mida igaüks saab selle parandamiseks teha. Samuti tutvustatakse mõni aeg tagasi Nõmmel tehtud õhuseire tulemusi. Seminarist tehakse ka otseülekanne, mida saab jälgida ja hiljem järele vaadata linnaosavalitsuse Facebooki lehel.

Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri rääkis, et viimase kümne aasta jooksul on linnaosas mõõdetud õhu kvaliteeti mitmel korral. „Kütteperioodi eel on seoses hüppeliselt tõusvate gaasihindadega räägitud ka sellest, et keskkütte vaates võiks gaasi asendada põlevkiviõliga. Selliseid otsuseid Nõmmel küll veel tehtud ei ole, kuid nende puhul on seireandmed kindlasti olulised ning hea on spetsialistidelt küsida, milline mõju võiks sel õhukvaliteedile olla,“ ütles Kuri.

Kuri sõnul on mõne teise riigiga võrreldes Eesti õhk oluliselt puhtam, kuid näiteks Tallinnas on piirkondi, kus osadel perioodidel aastas on sellega siiski probleeme. „Õhu kvaliteeti mõjutavad erinevad tegurid. Näiteks sõidukite heitgaasid, rehvidega tänavale kandunud pinnas, mis kuivades tolmuks muutub või naastrehvide kasutamisest tekkivad peenosakesed, aga ka ahjuküttega elamute piirkondades kütmisest tekkiv suits. Võiks eeldada, et aastate jooksul on õhu kvaliteet paranenud, sest ka inimeste teadlikkus on tõusnud. Sellele vaatamata saame igal aastal kütteperioodil kaebusi, kui kuskil kasutatakse veel küttematerjalina kivisütt ning jätkuvalt on neidki, kes ahjus või pliidi all prügi põletavad ja terve kvartal on sinist tossu täis,“ lisas linnaosavanem.

Puhta õhu päeva seminaril Nõmmel selgitavad õhu kvaliteediga seotud küsimusi Keskkonnaministeeriumi, Keskkonnaameti ja Keskkonnauuringute Keskuse spetsialistid. Otseülekannet saab vaadata Nõmme linnaosa Facebooki lehel www.facebook.com/nommelinnaosa.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

et saastunud õhku ja tolmu nautida
3. sept. 2022 03:29
tulevad nüüd taskupargid kesklinnas suurte tänavate äärde. Nõmme kandis - raiume Sütiste Parkmetsa maha , sest rahvas tahab kesklinna taskupargis istuda :) , milleks seda parkmetsa - sellesse teema asfaltteed ja siis imestame kliimamuutust ja sadevee reostust , liigkuivust või -niiskust, muutes piirkonda.