"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Riias kahekordistatakse oktoobris soojatariif (1)
02. september 2022
Foto: Pixabay

AS Rīgas siltums plaanib alates 2. oktoobrist kahekordistada Läti pealinna soojusvarustuse tariifi, vahendab BNS.

Soojusenergia lõpptariifi on kavas tõsta praeguselt 85,45-lt 170,59 eurole MWh ilma käibemaksuta. Tariifi piires on kõige olulisem kasv planeeritud soojatootmise komponendile – 118 protsenti. Alates 15. augustist 2023 on kavas lõpptariifi mõningane alandamine – 51 sendi võrra.

“Soojusenergia senise tariifi tõus on tingitud maagaasi ja ostetud soojusenergia kallinemisest,” selgitab RS.

Teadupoolest kinnitas  kommunaalteenuste reguleerimise komisjon AS Latvenergo 1. ja 2. soojuselektrijaama uued soojustariifid, mis on varasematest kordades kõrgemad ja mõjutavad Rīgas siltums soojatariife.

Komisjon teatas neljapäeval BNS-ile, et kuna 88 protsenti toodetava soojuse hinnast moodustab maagaas ja maagaasi kulud on suhteliselt kõikuvad, paluti Latvenergol määrata kindlaks 1. ja 2. soojuselektrijaama tariifide rakendamise kord.

Komisjoni otsuses on maagaasi tariifid kehtestatud hinnavahemikus 10-225 eurot MWh ilma käibemaksuta.

Septembris on 1. soojuselektrijaama toodetud soojusenergia tariif 53,49 eurot/MWh ja 2. soojuselektrijaamal 54,41 eurot/MWh.

Latvenergo selgitas BNS-ile, et maagaasi 140-eurose MWh-hinna juures oleks lõpptariif ligikaudu 185-190 eurot.

Soojusenergia tõstetud tariif hakkab kehtima 1. oktoobrist.

Tariife tõsteti seoses “kütuse (maagaasi) ja saastekvootide kallinemisega, toodetava energia hulga vähenemisega ligi poole võrra, samuti eelmisel kütteperioodil kuhjunud ettenägematute kuludega.”

“Ukraina sõja jätkudes on maagaasi hinnad Euroopas jõudnud enneolematule tasemele, praegu ületavad hinnad börsil mõni päev 300 eurot MWh kohta,” ütles komisjoni esinaine Alda Ozola.

Ozola märkis, et sel tõusul on märgatav mõju Riia elanikele, mistõttu “sel talvel on nii energiatõhususe kui ka toetusmeetmetel eriti suur roll.”

Komisjoni teatel vaatab 1. ja 2. soojuselektrijaama tariifimuutusega oma tariifid üle ka Rīgas siltums. Riia omavalitsus selgitas varem, et Rīgas siltums annab soojust ühel pool Daugavat asuvatele majadele ja teisel pool ostab ta seda Latvenergolt.

Jaamad annavad kokku ligikaudu 45 protsenti kogu Rīgas siltumsi tarbijatele edastatavast soojusest. Ülejäänud soojusenergia toodab ettevõte ise maagaasist ja biomassist (hakkepuidust).

Alates 1. oktoobrist hakkavad leibkonnad saama riiklikku toetust, mis kajastub automaatselt arvetes.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tubli!
2. sept. 2022 21:40
Eks lätlased ole nagu meiegi juba pikka aega võidelnud õiglaste enrgiahindade eest!