"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Veeda pühapäev muuseumi maa-aluseid käike uurides! (0)
02. september 2022
Albert Truuväärt
 • 4. septembril pääsevad huvilised muuseumipühapäeva raames taas tasuta paljudesse muuseumitesse. Kiek in de Köki juhataja Anneli Jalava sõnul on selleks puhuks avakorrusele paigutatud populaarne Melchiori näitus ja koos giididega saab mängida ajalugu tutvustavaid mänge. Veel saab linnamuuseumi filiaalides vaadata väljapanekuid Kalarannast ja tutvuda fotograafia ajalooliste võtetega.

  “Septembris tahame rohkem panustada külastajaga suhtlemisele. Külastusjuhid annavad huvilistele võimaluse näiteks mitmesuguseid mänge mängida, sealhulgas jutustada noorematele külastajatele paiga ajalugu kaardi- ja lauamänge mängides,” rääkis Jalava. “Muuseumi fuajees võib 4. septembril näha Melchiori näitust, mis annab ülevaate filmi tegemisest koos osaliste kommentaaridega.”

  Augusti alguses püstitas Kiek in de Köki kindlustustemuuseum tasuta muuseumipühapäevade külastuste mäekõrguse rekordi.

  Jahedus ja hämarus suvele kontrastiks

  “Rekordiline muuseumipühapäeva külastajate arv üle nelja tuhande inimese oli päris intensiivne kogemus, rekordi tõmbenumbriks on ilmselt muuseumi tunnelid,” ütles Jalava.

  “Kui alguses pääses tunneleid vaatama vaid giidi saatel, siis nüüd saab neis uidata ka üksi. Teisalt suurendasid publikuhuvi ilmselt palavad päevad, mõjuvad ju tunnelid selle taustal mõnusalt jahedalt. Kümme kraadi on hea jahe! Tasuta muuseumipühapäevade külaskäike ette broneerida pole vaja. Tulla on lihtne ja selgitusi aitab meil neljas keeles jagada audiogiid, mille saab nutiseadmesse alla laadida. Oleme infotahvlite mahu teadlikult väiksemana hoidnud, et ajalooline miljöö paremini mõjule pääseks. Hämar ruum mõjub ehedamalt, trükistest ja piltidest vaba pinda on rohkem.”

  Tallinn alustas linnale kuuluvates muuseumites tasuta muuseumipühapäevadega tänavu märtsis. Poole aastaga on algatus toonud rohkelt külastushuvi, 7. augusti muuseumipühapäeval külastas muuseume rekordiliselt 9180 muuseumihuvilist.

  “Muuseumipühapäevad on toonud kuue kuu jooksul Tallinna muuseumidesse üle 36 000 külastuse, mis näitab, et see algatus on inimeste poolt väga soojalt vastu võetud,” ütles abilinnapea Kaarel Oja. “Kuna pole näha ka külastajanumbrite langust teistel päevadel, saab julgelt öelda, et eesmärk publikut suurendada on täitunud.”

  Kohviku kuldaeg

  Jalava sõnul aitab publikuhuvi kasvule kaasa ka uuenenud Neitsitorn oma kohvikuga. “Neitsitornis on avatud kaks põnevat näitust tornikohviku kuldajast ning kunagisest kunstnike elupaigast. Kokku seega täisnauding – saab istuda, kohvi juua ja nautida avarast aknast linnavaadet!” rääkis Jalava. “Väliterrassid on Taani kuninga aia amfiteatri juures, samuti asuvad kohvikulauad nagu varemgi linnamüüril.”

  Augusti külastajanumbrite rekordit vaadates on linnamuuseumi osakonnad silmitsi hoopis väljakutsega, kus hoonetesse lihtsalt ei mahu enam mugavalt ära. “Tõenäoliselt peame katsetama lahendust, kus korraga muusemiruumides viibivate inimeste arv on mõnevõrra piiratud,” märkis Oja. “Kuigi ootamine võib tekitada natuke ebamugavust, on muuseumi külastus sellise lahenduse puhul kõigile kindlasti meeldivam.”

Aita muuseumitel külastajaid vastu võtta!

• Järgmised tasuta muuseumipühapäevad toimuvad 4. septembril, 2. oktoobril, 6. novembril ja 4. detsembril.
• Fotomuuseumi projektiruumis avatud Karoliina Kase näituse teemaks on loomade kohtlemine suurfarmides ja -tootmises.
• Linnaelumuuseumis saab vaadata näitust “SoomEst vabaduse viise otsimas. 1960-1991”.
• Kiek in de Kökis pääseb bastionikäikudesse.
• Neitsitornis on taas avatud legendaarne kohvik selle originaalsisustusega. Tutvuda saab muuseumi püsinäitusega “Neitsitorn kui kunstitempel”.
• Kalamaja muuseumis on ajutiste näituste saalis avatud näitus “Kalarand – igaühe mereääre kolmas tulemine”.
• Lastemuuseumi Miiamilla püsinäitust saab vaadata veel viimaseid kuid. Maja suletakse väljapanekute vahetuseks ajutiselt aasta lõpus.
• Jaani seegi galeriis on taas külastajaile avatud Eesti-Soome ühisnäitus filmi peale tehtud fotodest, mida kasutatakse edukalt ka kaasaegses fotograafias.
• Kuna huvi on suur, seisab linnamuuseum silmitsi muuseumitöötajate puudusega tippkülastusega päevadel, seega palub muuseum appi vabatahtlikke. Vabatahtlikuks hakkamise huvist saab teada anda info@linnamuuseum.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.