"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Estonia kaevanduse läänetiivas hakati taas põlevkivi kaevandama (1)
04. september 2022
Scanpix/Pilt on illustratiivne

Estonia kaevanduse läänetiivas, mis kaks aastat tagasi rohepöördest tingitud nõudluse kukkumise tõttu kinni läks, hakati sel nädalal jälle põlevkivi kaevandama.

Tootmismahu kasvatamiseks märkimisväärselt võib kuluda siiski veel aasta, sest puudu on kaevandamistehnikast. Kopplaadurite, buldooserite ning laeankurdamise ja muude masinate hanked kuulutas kaevandust haldav Enefit Power välja kohe pärast jaanipäeva, kui sai selgeks, et praeguses energiakriisis kasvab taas põlevkivi nõudlus. Masinate tootjad, kes olid samuti tootmist rohepöörde tingimustes koomale tõmmanud, lubavad need Estonia kaevandusse toimetada järgmise aasta kevadeks, osa aga alles aasta pärast, kirjutab Põhjarannik. 

“Oleme leidnud inimesed, kellega taas rohkem põlevkivi kaevandada, aga masinaid ei ole. Tarneajad on meeletult pikad,” ütles Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola ja tõi näiteks, et masinate jaht käib isegi nõnda, et ühe Komatsu buldooseri, mis on praegu näituseeksponaat Saksamaal, loodab ettevõte kätte saada otse messikeskusest pärast näituse lõppu.

Enefit Power on sel aastal tööle võtnud üle 350 inimese, neist ligikaudu 250 kaevandusse. Ja järgmisel aastal on kavas veel inimesi juurde võtta, kui tööks vajalik tehnika kohale jõuab.

Kui üle-eelmisel kevadel Estonia kaevanduse läänetiivas põlevkivi kaevandamine seiskus, jäid alles küll pumbad, konveierid ja ventilaatorid, aga mobiilne tehnika müüdi suuremas osas maha. “Seda polnud mingit mõtet niisama hoida,” ütleb Vainola, märkides, et kõik prognoosid näitasid, et niipea põlevkivi vajadus kasvama ei hakka.
 
Kui veel 2017. aastal kaevandas Enefit Power Estonia kaevanduses ja Narva karjääris kokku 16 miljonit tonni põlevkivi, siis eelmisel aastal vaid 6,5 miljonit tonni. Tänavu on põlevkivi tarbimine elektrijaamades küll oluliselt tõusnud, kuid seda peamiselt laovarude kasutamise arvelt.

Suuremat kaevandamismahtu ennustab Vainola järgmiseks aastaks, mil see võib tõusta 9-10 miljoni tonnini sõltuvalt sellest, kui kiiresti õnnetub vajalik kaevandustehnika kätte saada.
Estonia kaevanduse vastavatud läänetiivas käivad praegu põhiliselt läbindustööd ja kaevandamismaht on veel väike. “Kuid see avab uusi võimalusi eeloleva talve teiseks pooleks, kui nõudlus peaks tipu saavutama,” sõnas Vainola.

Mahu kasvule vaatamata ei ole tema meelest siiski kohane rääkida naasmisest põlevkivielektri ajastusse. “16 miljonist tonnist aastas jääme väga kaugele. Me katame praegu ja lähiaastatel põlevkiviga ikkagi lühikeseks ajaks neid tipukoormuse perioode, mil elektrist on eriti suur puudus.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kaseke
5. sept. 2022 06:54
Aga Slantsõs väljutatakse põlevkivi massiliselt.