"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Noorsooteater avas hooaja nukuteatri piire nihutava lavastusega (0)
04. september 2022

Eesti Noorsooteatri uue hooaja avas Taani lastekirjaniku Jens Sigsgaardi raamatul „Palle üksi maailmas” põhinev nukulavastus, mis seob ühtseks tervikuks nukuteatri ja animatsiooni. Lavastajateks on Noorsooteatri näitleja ja lavastaja Karl Sakrits ning teatri video- ja heliosakonna juht Mait Visnapuu.

Noorsooteatris alustati 2019. aastal teatrisisese laboratooriumiga, et pakkuda majas töötavatele inimestele väljundit oma hullude ideede katsetamiseks. Eesmärgiks polnud uute lavastuste väljatoomine, vaid just erinevad vormilised ja sisulised katsetused, eelduseta vormuda lavastuseks. „Palle üksi maailmas” on esimene Eesti Noorsooteatri lavastus, mis on sellisest katsetusest alguse saanud.

Lavastaja Mait Visnapuu sõnul sündis idee soovist teada saada, kas video saab olla lavastuses kandva rolliga, muutmata sealjuures lavastust (multi)filmiks. „Sealt edasi tekkis mõte uurida, kas on võimalik tekitada nukulavastusse element, kus video on osa nukust – video liiguks ja töötaks koos nukunäitlejatega,” selgitas Visnapuu.

Lavastuses kasutatakse liikuvale nukule tehtavat videoprojektsiooni, mis on nukuteatri jaoks uudne lahendus ning mille abil sulavad eriliseks fantaasiaküllaseks tervikuks kokku nukuteater ja animatsioon. See toob lavaloo noore vaatajani köitval ja väikelapsesõbralikul moel.

„Mulle pakub lavastajana selle katsetuse juures enim huvi see, kuidas video abiga lugu jutustada nii, et tegu oleks endiselt teatrietendusega, mis sünnib siin ja praegu, mitte filmiga,”  ütles Karl Sakrits. „See on piiri otsimine kahe meediumi vahel, kuid samas peab see põnev ja tehniline teostus olema ikkagi tugeva loo jutustamise teenistuses.”

Lugu räägib väiksest Pallest, kes üles ärgates avastab, et kedagi ei ole kodus. Kedagi ei ole linnas ka! Autod ja trammid ei sõida ja poed on inimestest tühjad. Kõik on kuhugi kadunud ning Palle asub seiklema kohtades, kus ta varem üksi pole käinud, kuid mis kõik on lapse jaoks ühtviisi peibutavad: kommipoes ja trammiroolis, pangas ja kus kõik veel.

Lavastus põhineb Taani lastekirjaniku Jens Sigsgaardi 1942. aastal ilmunud raamatul „Palle üksi maailmas”. Psühholoogist Sigsgaard võttis teose kirjutamisel aluseks tuhande nelja- kuni seitsmeaastase lapse hulgas läbi viidud küsitluse, milles uuris, millest lapsed unistavad. Nii räägib pealtnäha lihtne lugu ka üksindusest, peites endas filosoofilisi küsimusi üksikisiku ja ühiskonna suhete kohta.

Mängivad Jevgeni Moissejenko või Karl Sakrits, Katri Pekri, Laura Nõlvak. Autor Jens Sigsgaard, tõlkija Anu Saluäär, dramatiseerija Karl Sakrits, lavastajad Karl Sakrits ja Mait Visnapuu, kunstnik Mikk-Artur Ostrov, videokunstnik Mait Visnapuu, animaator Meeri-Ann Ostrov, helilooja Mait Visnapuu.

Esietendub 4. septembril Noorsooteatri ovaalsaalis, lastele alates 3. eluaastast.

Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis otsib oma lavastustes kõnetava sisu ja vormi rikastavat dialoogi. Väljendusvahendite seas on olulisel kohal visuaalteater. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.