"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Kõrgest elektrihinnast päästab iga riik end ise (0)
05. september 2022
Foto: Scanpix

Kui Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas, et Euroopa Liit valmistab ette erakorralist sekkumist elektrihindade tõusu, siis ajendas seda Saksamaa jt riikide tööstuste otsene kinnijooksmine. Samuti märgid, et iga EL riik ajab järjest rohkem enda poliitikat ja järjest vähem pakub huvi, mida mõtleb sellest EL aparaat. Bloombergi andmetel oli keskmine elektri hind Saksamaal nüüdseks 530,5 eurot megavatt-tunni eest.

Aasta tagasi oli see umbes kümme korda vähem. Tööstused ei ole selle hinnaga võimelised midagi konkurentsivõimelist tootma. Kui Saksamaa majandusime on seni põhinenud odaval Vene gaasil, siis Prantsuse oma tuumareaktoritel, millest aga tänaseks on umbes pooled rikete või remondi tõttu rivist väljas. Riik saab tuumaenergiast 70% elektrist, kuid reaktorite vanuse ja avariide tõttu on hinnad üüratumadki kui Saksamaal. Rääkida midagi rohepöördest oleks mõlema riigi vaates enesetapp. Praeguses energiakriisis lähtuvad kõik riigid üha enam põhimõttest, et uppuja päästmine on iga riigi enda asi.

Kuigi energiakriis hakkas taevasse lennanud CO2 kvoodi hinna tõttu peale juba enam kui aasta tagasi, ei võtnud EL süsteemi reformimiseks midagi ette. Meenutagem, et toonane majandusminister Taavi Aas saatis märgukirja Euroopa Komisjonile septembris 2021. Olukorda komplitseerib see, et Norra kaupleb küll elektriga Nord Pooli börsil nagu meie, kuid ei kuulu Euroopa Liitu.

Financial Timesi teatel aga kavatsetakse järsult piirata elektri eksporti, kaitsmaks enda tarbijaid. Kuigi Rootsi, Soome jt riigid protesteerivad egoismi vastu, ei kavatse Norra seda kuulda võtta ja avabki Pandora laeka, mis sisuliselt tähendab majanduspiiride sulgemist. Norra eeskujul hakkab üha enam rahvast oma valitsustelt nõudma: milleks meile jubedate hindadega ühine elektribörs, kaitskem iseennast. EL püüab nüüd elektrituru reformiga ühisturgu päästa, aga ilmselt on juba hilja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.