"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
ABIKS AEDNIKULE Millised ürdid muudavad su aia saagirikkaks? (0)
05. september 2022
Albert Truuväärt

Kataloogist saab ka teada, millised taimed tolmeldajaid liblikaid, kimalasi ja mesilasi ligi meelitavad, et aed annaks paremat saaki ja linn oleks veelgi liigirikkam.

Linn koostas elurikka haljastuse kataloogi, mis aitab tallinlastel valida taimi, mida sobib oma maja lähedal kasvatada. Kokku on kataloogi valitud suisa 900 taime. Linna maastikuarhitekti Kristiina Kupperi sõnul on uut kataloogi väga lihtne kasutada. “Tuleb ainult silmas pidada, missugused on mullastiku tingimused – savised, liivased vm. Kui kuiv on pinnas ja palju paistab päikest,” lausus ta. “Kui need valikud on tehtud, leiab kataloogist sobiva taime, mis just selles kohas hästi kasvab!”

Kataloogist saab teada, kui kõrgeks taim kasvab, palju ta valgust ja niiskust vajab ning kas talle sobiv kasvupaik on tänaval, pargis või aias.
Tallinnas on haljastatud alasid üle poole, kuid Kupperi sõnul on eri võtetega võimalik elurikkust veelgi suurendada. “Näiteks tolmeldajaid putukaid ligi meelitades saame muuta aeda saagikamaks,” märkis ta.

Seepärast annab kataloog ka teada, millised taimed putukaid ligi meelitavad ning on rohkem mesilaste, kimalaste või sirelaste lemmikud. “Uudsena on kataloogis ära toodud taimede väärtus tolmeldajatena,” ütles Tallinna looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal.

“Ja mitte ainult umbisikuliselt, teavet jagatakse konkreetsete tolmeldajarühmade kohta. On ju tolmeldajad meie ökosüsteemis väga tähtsal kohal. Suur osa taimedest, mida me sööme, on viljunud tänu sellele, et tolmeldajad õiele lendavad. Tolmeldajad suurendavad meie toidutaimede saagikust, aidates neil suuremaks kasvada.”

Mündid ja ürdid

Linnas rohkem õigeid taimi kasvatades hoolitseme nii taimede kui ka putukate mitmekesisuse ja paljususe eest. Uustali sõnul on tolmeldajate elu praegu päris keeruline.

“Viimastel aastakümnetel on nende arvukus ja liigiline mitmekesisus vähenenud,” nentis ta. “Tolmeldajad kipuvad kaduma. Peamine põhjus on nende elupaikade vähenemine, ulatuslik pestitsiidide kasutamine ja toidutaimede puudus. Linnades kasutatakse pestitsiide vähe, samas on siin ka putukatele sobivaid elupaiku vähe. Ühte “supertaime” pole olemas: eri tolmeldajaliikidele ja -rühmadele sobivad eri tüüpi ja eri ajal õitsevad taimed. Seetõttu võiks tolmeldajasõbralikus aias ja linnaruumis hoolitseda, et õitsvaid meetaimi jätkuks katkematult kevadest sügiseni. Näiteks võiks istutada ürte, mis on väga olulised toidutaimed ka tolmeldajale. Ürditaimede kasvatamine aias või rõdukastis on neile väga oluline.”

Botaanikaaia meelte aiast leiab mitmeid ürdisorte, mida linlased kodu ümbruseski kasvatada võiksid. Näiteks müntide ümbrus lausa kihab tolmeldajaist. “Enamik ürditaimi on tolmeldajatele väga head. Muskaatsalvei on huvitav taim, mis meelitab ligi vaid pikasuiselisi kimalasi ja ööliblikaid,” ütles Uustal botaanikaaia ürdipeenraid tutvustades.

“Kesk-Euroopas elab ka kõige suuremaid süsimusti erakmesilasi. See on vaid aja küsimus, millal nad ka meile jõuavad. Iisop meelitab tolmeldajaid, näiteks sirelasi suve keskel ja teises pooles, pikasuiselisi kimalasi tõmbab aga aedsalvei. Kivimünt ja tähtlavendel on samuti head taimed tolmeldajaile. Samuti kõik mündid, mis suve lõpu poole õitsevad ja meelitavad ligi hulgaliselt sirelasi ja erakmesilasi.”

Kollased ja sinised õied

Kollased ja sinised õied paistavad tõesti tolmeldajaid ligi meelitavat, kõrgekasvulise maapirni ümber näiteks tiirles päris mitmeid mesilasi. “Reeglina on nii, et tolmeldajasõbralikku taime istutades peaks pinda olema vähemalt ruutmeetri jagu,” soovitas Uustal. “See annab põhjuse peatumiseks rohkematele tolmeldajaliikidele. Kuna õiele laskumine ja sealt lendu tõusmine on putukale väga energiakulukas, ei viitsi nad mõne üksiku õie pärast maandudagi. Kui aga lähestikku leidub õisi palju, on hoopis teine lugu.”

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on veebikataloog abiks igale aiandushuvilisele ning oma majaümbrust kaunimaks muuta soovivale linlasele ja ühistule. “Haljastuskataloog aitab kaasa mõtestatud valikuile nii linnaruumis kui ka oma aias,” lausus Svet.

Kataloogiga saab tutvuda aadressil https://haljastus.tallinn.ee/

Elurikka haljastuse kataloog sai valmis Putukaväila arendava B.Green projekti raames. Kataloogi sisu panid kokku maastikuarhitekt Liivi Mäekallas ja elustikuekspert Meelis Uustal. Kataloogi veebirakenduse tegi Blueglass Interactive OÜ.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.