"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
ABI RASKUSTES PEREDELE Taotle toimetulekuks toetust! (0)
05. september 2022
Scanpix

Linn maksab välja riikliku toimetulekutoetuse, mis on mõeldud inimestele, kes elavad absoluutse vaesuse piiril. Abilinnapea Betina Beškina sõnul on linnal endal sellele lisaks veel sissetulekust sõltuv toetus – mõlemat saab taotleda oma linnaosa valitsuse sotsiaalhoolekande osakonnast.

Beškina kinnitusel on toetused olulised olukorras, kus inflatsioon on meeletu ja tarbijahinna indeks kasvab drastiliselt. “Muidugi tunneme kõik seda igapäevaselt toidupoes käies ja kommunaalarveid makstes,” nentis Beškina.

Kui pere või inimene on katnud kõik eluasemega seotud kulud ja tal jääb alles vähem kui 200 eurot, siis on tal võimalus saada toimetulekutoetust. “Selleks on kohalikul omavalitsusel kohustus vaadata üle eluasemekulude piirmäärad, ja seda me ka tegime. Detsembris tõstsime neid, aga ilmselgelt hakkame uuesti neid üle vaatama, kuna olukord on detsembriga võrreldes palju muutunud ja hinnad veelgi kasvanud,” lausus abilinnapea.

Toimetulekutoetuse määramisel arvestatakse selle taotleja kodukulusid. Sel aastal on esimese pereliikme toimetuleku piir 200 eurot, igale järgnevale täiskasvanule 160 eurot ja lapsele 240 eurot. “See on summa, millest peab siis riigi hinnangul piisama toiduks, riieteks jm eluks vajalikuks, välja arvatud eluaseme jaoks,” märkis Beškina,

Kolm korda rohkem abivajajaid

Abilinnapea sõnul on linnale esitatud toimetulekutoetuse taotluste arv ja toetuste saajate arv enam kui kolmekordistanud. Eelmisel aastal maksis linn esimese poole aastaga toimetulekutoetustena välja 2,4 miljonit eurot ja tänavu on see summa juba üle kuue miljoni.

“See ei ole seotud ainult sellega, et meile on tulnud palju abivajajaid Ukrainast,” lausus Beškina. “Tegelikult oli seda kasvu tunda juba enne märtsikuud, mil sõjapõgenikud hakkasid Eestisse tulema. Eelmisel aastal oli kuni 2000 peret, kes poole aasta jooksul taotles toimetulekutoetust. Tänavu poole aastaga on neid juba üle 7000. Mõnes mõttes mõjutas seda pilti ka toimetulekupiiri suurendamine. Nüüd on rohkematel peredel võimalus taotleda toimetulekutoetust, aga sellegipoolest on kasv drastiline.”

Ka sissetulekust sõltuvate toetuste taotluste arv on kasvanud ning keskmise toetuse suurus kasvanud 33 euro võrra. Sissetulekust sõltuvat toetust makstab linn peredele samamoodi toimetulekuks, aga tingimused on leebemad kui toimetulekutoetuse puhul. Seda toetust võib taotleda aastas mitu korda aastase piirsumma ulatuses, milleks on täiskasvanu puhul 250 eurot ja lapse puhul 350 eurot.

Koduarstibrigaad asub taas tööle

Kui perel on toimetulekuga raskusi, soovitab Beškina neil pöörduda oma linnaosa valitsuse sotsiaalosakonda, et küsida nõu ja võimalusel taotleda mõnd toetust. Lisaks pakub linn mitmeid muid toetusi ja teenuseid, et aidata raskustesse sattunud linlasi. “On olemas toiduabi, mida osutame koostöös toidupangaga. On olemas tasuta supiköögid ning ravikindlustuseta inimestel on võimalik saada üldarstiabi,” loetles abilinnapea, kelle sõnul on kogu vastav info olemas Tallinna kodulehel. Teavet saab ka linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnast.

Lihtsam on ka koolilaste vanematel. “Tänavugi maksab Tallinn 1. klassi minevate laste vanematele traditsioonilist 320-eurost koolitoetust,” selgitas Beškina. “Sellest aastast lisandub aga ka uudne, 50-eurone toetus kõigile Tallinnas registreeritud kuni 19-aastastele lastele, kes lähevad õppima kooli või ametikooli.”

Toetus on mõeldud lapsele, kes on registreeritud Tallinna elanikuna ja kelle taotluse esitav vanem on samamoodi Tallinna elanik. Toetust saab taotleda alates 13. septembrist, kui kõik koolid on oma õpilaste nimekirjad linnale edastanud. Abilinnapea sõnul on kõige mugavam viis taotlemiseks tallinna iseteeninduses https://taotlen.tallinn.ee/koolitoetus.

2. septembrist tuleb kuni 12-aastasele haigele lapsele nädalavahetusel taas ka arst koju. Teenus on kättesaadav igal nädalal reedest pühapäevani kella 14-22, aga visiite registreerib Tallinna kiirabi dispetšer samadel päevadel kella 12-20 tel 697 1145.

Arstibrigaad teeb kuni kümme väljasõitu päevas ja arstid tulevad eelkõige nende laste koju, kellel pole vaja kriitilist abi, vaid kes on näiteks ootamatult haigestunud või juba pikalt haiged olnud. Tänavu annab linn koju tulevate arstide jaoks 115 000 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.