"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Üksteist muutustega silma paistnud Tallinna kooli said tunnustuseks Liikuma Kutsuva Kooli vapi (0)
05. september 2022
Foto: Tallinna Südalinna Kool

Vahetult enne uue kooliaasta algust said 38 innovaatilisemat kooli üle Eesti, nende seas üksteist kooli Tallinnast, uhked Liikuma Kutsuva Kooli vapitahvlid kooliukse kõrvale riputamiseks. Vapitahvel on kvaliteedimärk koolidele, kus on juba mõned aastat usinalt otsitud võimalusi õpilaste ja õpetajate ellu liikumise juurde toomiseks ning jõudnud süsteemsete lahendusteni ja haridusuuenduseni. 

Liikuma Kutsuv Kooli programm alustas 2016. aastal, mil Tartu Ülikooli liikumislabor koos esimeste julgete koolidega asus looma võimalusi, millega tuua liikumist juurde ainetundidesse, vahetundidesse ja vabasse aega, kujundada liikumist soosivamaks nii kooliruume kui hoovi ja innustada lapsi kooliteed pidi jala või ratta või tõuksiga käima. Nüüdseks on võrgustikuga liitunud juba 180 kooli ning paljudes tegutsevates koolides jõutud suurte muutuste ja hästi toimuvate lahendusteni. 

„Tunnustuse saidki just need koolid, mis on jõudnud esimestest katsetustest kaugemale, julgete muutusteni, mis toovad liikumisrõõmu ja -võimalusi kõigile koolis käivatele õpilastele ja nii loodetavasti iga päev,“ tutvustab vapitahvlite eesmärki TÜ liikumislabori juhataja Merike Kull.

„Liikuma Kutsuva Kooli vapp on justkui kvaliteedimärk ja meeldetuletus, et tegu on tubli Liikuma Kutsuva Kooliga,“ seletas Kull. Ühtlasi on vappide jagamise eesmärk julgustada teiste koolide esindajaid – olgu Tallinnas või kaugemal – tutvuma nii edusammude kui ka seniste õppetundide ja proovikividega. „Iga vapi saanud koolist võiks kujuneda oma piirkonnas eeskuju ja heade praktikate jagaja, “täiendab Kull. 

Liikuma Kutsuva Kooli programm on ehitatud üles põhimõttele, et iga Liikuma Kutsuv Kool on omanäoline – nii keskkonna, traditsioonide kui inimeste poolest. Seetõttu erinevad ka vapi saanud koolide lahendused, kuidas liikumist juurde tuuakse. Selleks võib olla näiteks paremat õppetööd ja liikuvamaid vahetunde soosiv päevakava, kus tavapäraste 45-minutiste tundide ja 10-minutiste vahetundide asemel on 70-85 minutised tunnid ja pikad vahetunnid, mida mõnusasti õues veeta; tore tõukerattaparkla, mida lapsed saavad vahetunnis kasutada; või hoopis sisukad liikumisõpetuse tunnid, mille innustav mõju ulatub vabasse aega.

Vapi saanute seas on eesti- ja venekeelsed, suured ja väikesed Tallinna koolid, samuti koole, kus õpetatakse erivajadustega lapsi. Koolid on järgmised:

 • Ehte Humanitaargümnaasium; 
 • Gustav Adolfi Gümnaasium;
 • Tallinna 32. Keskkool;
 • Tallinna Arte Gümnaasium;
 • Tallinna Järveotsa Gümnaasium;
 • Tallinna Kunstigümnaasium;
 • Tallinna Laagna Gümnaasium;
 • Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikool;
 • Tallinna Läänemere Gümnaasium;
 • Tallinna Pae Gümnaasium;
 • Tallinna Südalinna Kool.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.