"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Uues töökojas saab korda teha oma lagunenud tooli või viltuse kapiukse (0)
05. september 2022
Albert Truuväärt

Endise Kopli rahvamaja hoovis asuvates garaažides tegutseb nüüd töökoda, kus ka väheste oskustega inimesed saavad oma esemeid parandada. Praegu saab seal teha puutööd, tulevikus aga putitada ka näiteks elektroonikat.

Töökojas on olemas üldlevinud puidutööriistad ja külastajaid abistab kohapeal meister Andre Pichen. “Siin laual on valik minu enda, minu isa ja vanaisa tööriistadest,” lausus Andre. “Kui kõigepealt on käsitööriistade kasutamine selgeks saanud, võtame appi ka elektritööriistad. Siia on oodatud kõik tööriistad, mis on kellelgi ripakil. Me saame nad korda teha, neile taas tööd anda või panna lihtsalt kaunistuseks seina peale.”

Pichen ise elab samuti Koplis ja on sealse kogukonna tegus liige. Oma valdusi tutvustama saabus ta jalgrattal. “Elan siit viie minuti sõidu kaugusel,” ütles mees sadulast maha ronides ja lisas, et töökotta on oodatud igaüks. “Ka need, kes pole veel kunagi saagi või höövlit käes hoidnud, saavad oma kiiva kiskunud kapiukse või lagunenud tooli siin korda teha. Minu toel tuleb see kindlasti välja! Me ei paku siin teenust, vaid võimalust inimestel ise teha, oma oskusi arendada. Me ei ulata talle töökoja uksel juba parandatud asja, vaid anname talle tööriistad ja näitame, kuidas nendega tööd teha, vajadusel õpetame ja juhendame.”

Kõik oodatud liituma ja õppima

Töökoja seinal on tahvel nagu koolis. Seal saab hakata korraldama tööõpetuskursusi, mis on samuti juba sel sügisel plaanis. “Kursustel saab olema nii teoreetiline kui ka praktiline osa. Kõigepealt õpime teoreetiliselt ja siis proovime praktikas ellu viia neid võtteid,” rääkis Pichen. “Otsime ka meistreid, kes tahaksid siin neid õppusi läbi viia. Kui mõni tööõpetuse õpetaja on tööta jäänud, ootame teda oma kursusi läbi viima pikisilmi. Nimelt on kavas hakata tegema ka meisterdamise kursusi ja osavõtjate huvi korral saame juhendajaid tasustada.”

Pichen rääkis, et esialgu saab töökojas teha puutööd, kuid tulevikus ehk sellega asi ei piirdu. “Meil kõigil on kodus igasuguseid elektroonikaseadmeid, mida võiks ka proovida parandama hakata,” ütles meister. “Lihtsamad asjad on mingid katkised juhtmed või lülitid. Aga hakkame ka vaatama, miks näiteks telefon ei tööta.”

Lisaks puidule võiks meistri sõnul töökotta ajapikku lisanduda muud materjalid. “On huvilisi, kes tahaksid keraamikat õppida, on ka neid, keda huvitab materjalina kivi,” rääkis Pichen. “Lisaks tulevad kangad ja muud materjalid, isegi paber, millest saab teha igasuguseid asju. Siin võiks valitseda ka katsetus ja eksperiment, mida kõike veel teha annaks.”
Kui aga ühekordsest tulemisest kasvab välja harjumus töökojas käia, muututakse Kopli 93 kogukonna täisvereliseks liikmeks ja ta saab selle huvides edasi toimetada.

Töökoja mõte sündis Andrel vaadates, kuidas tänapäeva ühiskonnas asjad on kulgenud. “Me oleme suure osa maailmast juba tühjaks ostnud, aga niimoodi enam edasi minna ei saa,” lausus ta. “Tagasitee individualistliku maailma juurest on kogukondlik. Raha me töökotta tuleku eest ei küsi. Samas need, kes kogukonda sulanduvad, annavad oma panuse ka oskuste edasiandmise näol. Või toovad nad siia mõne üle jäänud värvipoti või midagi muud, mida koduses majapidamises enam vaja ei lähe. Midagi võib ju omalt poolt siinse abi eest tagasi tuua. Meie kogukonna Facebooki grupis on juba üle saja inimese. Umbes pooled neist on huvitatud kogukonna aiast, ülejäänud rohkem töökojast. Aktiivseid inimesi on päris palju, selle töökoja panimegi püsti nende abiga.”

Rahvamuuseumi näitus

Töökoja ühel seinal on ka väike parandusteteemaline kunstinäitus, mille saatis tervituseks Eesti rahva muuseum. On näha, kuidas sokikannad on parandatud teist värvi lõngaga kui muu sokk, mis aga ei muuda sokki ennast sugugi inetumaks, vaid teeb hoopis huvitavamaks. Ja nii on tehtud ka kinnaste ja sussidega.

Pichen loodab, et lähitulevikus on igas Tallinna linnaosas üks või mitu sellist parandustöökoda. “Me ei pea alati uut ostma, me ei pea alati nii mugavad olema, et iga reklaamiga kaasa minna,” leidis ta. “Mida rohkem on meil vaarisade tarkust, seda rohkem oskame ise asju korras hoida, seda rohkem hoiame oma ressursse ja kogu planeeti.”

Töökoda tegutseb Kopli 93 kogukonnakeskuse juures. Lisaks on seal avatud kogukonnaaed ja mesila ning ruume on võimalik rentida eri kultuuritegevusteks. “Püüame järk-järgult kogukonnakeskusesse tegevusalasid juurde tuua. Esmalt avasime linnaaia, mis võeti hästi vastu. Nüüd parandustöökoja, kus saab tegeleda puidutööga,” ütles linnaosavanem Manuela Pihlap. “Kogukonnakeskus parandab inimeste suhteid, kuid nüüd parandame ka maailma, võttes vanad asjad kordatehtuna taas kasutusse.”

Parandustöökoda on avatud igal kolmapäeval kella 12-21, samuti eri sündmuste ja töötubade raames vastavalt sündmuse toimumise ajale. Lisaks on võimalik kokku leppida külastusi ettevõtetele, koolidele ja lasteaedadele. Töötubade ja sündmuste toimumise ajad hakkavad asuma Kopli 93 Facebooki lehel. Põhja-Tallinna valitsus algatas projekti koos Salme kultuurikeskusega.
Töökoja rajamiseks andsid raha keskkonnainvesteeringute keskus ja Tallinn. Asjad sättisid paika aga kogukonna aktivistid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.